Navrácení života záclonám veškerých látek: O vše se postará jedno důkladné praní, vytřepání a hlavně retro způsob namáčení

                   

Bělení záclon patří k disciplínám, na které si dnes už bez specializovaných prostředků troufne jen málokdo. Částečně tomu nahrávají levné materiály, jež opravdu snadno zašednou, a není tedy lehké jim vrátit nádherný vzhled jako z obchodu. Pokud se však budete inspirovat znalostmi hospodyněk z minulého století, nebudete žádnou chemii potřebovat. Začít musíte od jednoho opravdu malého triku.

Proč záclony zašednou? Kvůli prachu

Tyto kousky textilu nemají v domácnosti jen dekorativní účel. Naopak. Zachytávají v sobě i značnou dávku polétavého prachu, který by jinak volně vířil místnostmi. Ovšem právě tento prach se může později podílet na tom, že záclony i přes pečlivé vyprání časem zašednou. A jak s tím tedy bojovat? Pro začátek si zvykněte, že je ihned po sundání rozhodně nesmíte strkat do pračky.

Naopak – nejdříve je pořádně vytřepte, abyste se zbavili co největšího množství usazených nečistot. Bylo by samozřejmě kontraproduktivní dělat to doma – prach by se vám poté totiž usadil na nábytku i na kobercích. Raději tedy se záclonami vyjděte na balkon nebo přímo na zahradu. A co si s nimi počít pak?

Před praním záclony namočte

Dalším krokem k úspěšnému vybělení záclon je jejich namočení ještě před praním. Použijte vlažnou vodu, do které vmícháte jeden sáček prášku do pečiva. A záclony musí být v tekutině zcela ponořené – pokud tomu tak nebude, pak zvyšte objem namáčecí kapaliny nebo je jednoduše něčím zatižte. V této lázni by si měly pobýt alespoň hodinu, ovšem klidně je tam lze ponechat přes noc. U starších záclon je vhodné občas použít místo prášku do pečiva specializovaný přípravek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak vyprat záclony, aby byly bílé

Teprve teď přijde na řadu samotné vyprání záclon. Moderní pračky vám na ně nabídnou speciální program, ale pokud máte doma starší spotřebič, nepanikařte. Jednoduše najděte ten nejjemnější a bez odstřeďování a budete mít také vyhráno. A jak zabránit pomačkání záclon v pračce? Nevkládejte je tam jen tak, ale předtím je složte pěkně do čtverce.

Pomoci vám samozřejmě mohou i speciální košíky nebo obaly na praní. Jsou stejné jako ty, které se užívají například pro praní podprsenek, ale samozřejmě budou větší. Pokud je však doma nenajdete, bez obav vsaďte třeba na starý povlak na polštář. Ale pozor – vždy musí být bílý, jinak hrozí, že záclony nepříjemně obarví. A leckdy nepomohou ani ubrousky pro zachytávání barvy, jež jsou nyní během praní tak populární.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další rady pro praní záclon

Pračku byste také nikdy neměli zaplňovat na plnou kapacitu. To přispívá nejenom ke zmačkání, ale také k horší pratelnosti tohoto druhu textilu. V případě záclon je vhodné zaplnit maximálně jednu třetinu bubnu. Pokud jich tedy perete více, rozdělte je raději na menší dávky – vyplatí se to. Na samotné praní lze použít speciální prostředky na záclony, ale také obyčejný prášek určený na bílé prádlo.

Záclony věšte ještě mokré

Jakmile prací cyklus skončí, měli byste většinu druhů záclon ihned pověsit. To platí především pro umělé materiály, v nichž bude vody jen opravdu minimum a na okně velmi rychle uschnou. Zároveň se tak však i narovnají a vypnou, takže budou na okně vypadat jednoduše perfektně. U záclon z přírodních materiálů bude nejlepší jejich umístění do sušičky. Pokud ji nemáte, nezbude vám nic jiného než je lehce vyždímat a v případě potřeby dožehlit.

A jak s každoročním praním a bělením záclon bojujete vy?

Jak vyprat záclony, aby byly bílé jen s opravdu minimální námahou
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články