Zdá se vám vaše pračka dostatečně čistá? Nejenom v bubnu pračky a okolním těsnění se usazují nečistoty a plísně. Zkontrolujte, jestli jsou u vaší pračky nádobky na prací prášek a aviváž odnímatelné. U starších modelů s bočním plněním často jsou.
Jak vyjmout nádobku?
Otevřete nádobku na prací prášek a aviváž a vysuňte ji co nejvíce. Uvidíte tlačítko. Zmáčkněte ho a nádobku vyndejte. Pokud se vám podařilo nádobku vyjmout, není nic jednoduššího, než ji dát umýt do myčky nádobí.
Pokud z vaší pračky nádobky vyjmout nelze, i tak jim věnujte pozornost. Do přihrádky nalijte dvě sklenice octa a pračku pusťte na vysokou teplotu bez prádla. Hrubší nečistoty odstraníte pomocí sody a starého kartáčku na zuby.
Pravidelná údržba pračky
Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše pračka dlouho vydržela a dobře fungovala, je čistit ji pravidelně. Pračka bývá zanesená různými nečistotami – prachem, drobnými kamínky, vlasy a chlupy, zbytky pracích přípravků a aviváží. Kvůli vlhkosti se v pračce dobře daří plísním a bakteriím. Kromě viditelné špíny se musíte potýkat také s nepříjemným zápachem, který může ulpívat i na vypraném prádle.
Doporučuje se pračku preventivně čistit alespoň jednou za 3 měsíce. Do přihrádky na prací prášek nasypte sáček jedlé sody a do nádobky na aviváž nalijte 2 sklenice octa. Pračku spusťte na nejvyšší teplotu (běžně 90°C). Prací program můžete zastavit před ždímáním a nechat vodu s octem a sodou v pračce přes noc. Ráno cyklus dokončíte. Nezapomínejte také nechávat po každém praní dvířka pračky otevřená.
Žlábek těsnění vytírejte po praní do sucha, zamezíte tím tvoření plísní. Vzniku vodního kamene můžete předcházet pravidelným používáním změkčovače. Pamatujte, že čím lépe se budete o svoje spotřebiče v domácnosti starat, tím déle vám budou sloužit.