Přehled potravin, které opravdu zlepšují zrak a jsou násobně účinnější než mrkev

                   

Pokud budete dodržovat zdravou životosprávu, může to pomoci vašemu organismu v celé řadě oblastí. Patří sem i zrak, který je v dnešní době velmi namáhán sledováním monitorů a obrazovek. Z toho důvodu si zaslouží maximální péči alespoň z pohledu dostatečné výživy bohaté na všechny klíčové látky. Konkrétně následující potraviny mohou pomoci.

Tučné ryby a lněná semínka

Mezi důležité látky, které mají vliv na celkové fungování zraku, patří omega 3 mastné kyseliny. Ty se přirozeně vyskytují hlavně v tučných mořských rybách. Pokud vám však ryby nechutnají, můžete tuto látku doplnit s pomocí speciálních doplňků stravy. Štědrou porci omega 3 mastných kyselin nabízí také lněná semínka.

Ořechy a luštěniny

Dalším zdrojem zdravých tuků v kombinaci s potřebnými proteiny mohou být například ořechy. Zkuste do svého jídelníčku přidat hrst vlašských ořechů a několik mandlí. Několikrát do týdne si dopřejte také luštěniny, které jsou bohaté nejenom na rostlinné bílkoviny, ale i na celou řadu minerálů a vitamínů, které mimo jiné mohou ovlivnit právě zrak.

iZdroj fotografie: Canva

Špenát

Špenát je známý díky obsahu železa. Kromě toho se v něm však ukrývá také látka zvaná lutein, která má pozitivní vliv na zdraví očí. Tuto sloučeninu doplníte například i díky konzumaci další listové zeleniny, jako je kapusta či běžný salát. Uvedené druhy zeleniny obsahují také důležitý vitamín A a řadu dalších látek prospěšných pro celkové zdraví.

iZdroj fotografie: Canva

Batáty a dýně

Velmi důležitou látkou pro zdravé oči je beta karoten. Z toho důvodu je známou potravinou prospěšnou pro oči hlavně mrkev. Velkou dávku beta karotenu však nabízí například i batáty nebo dýně. Nachází se také v zásadě ve všech druzích červené a oranžové zeleniny, jako jsou papriky nebo rajčata. Pravidelná konzumace barevné přílohy tak rozhodně může pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články