Když větve stromu od souseda přesahují na pozemek, může to být problém. Za jakých podmínek je lze odstranit?

                   

Sousedské soužití může být leckdy plné nepříjemných situací. A zvláště se to může týkat pěstované zeleně. Jak je to tedy s možným odstraněním větví přesahujících stromů? Lze to učinit i bez souhlasu souseda? Nejlépe si vše ověříte nahlédnutím do příslušných zákonů.

Sousedská práva upravuje legislativa

Leckdy je odstranění spadaného ovoce nebo shrabání listí závislé na sousedské domluvě. Když to však není možné, vyplatí se nahlédnout do zákoníku. A to konkrétně do ust. § 127 občanského zákoníku. A co se zde tedy říká? Na první pohled může vše vypadat opravdu jednoduše.

iZdroj fotografie: Pixabay

„Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně omezoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na svůj pozemek,“ to je přesná citace.

Lze tedy větve odstranit?

Jinými slovy – zmíněným úkonem sice do práv souseda zasáhnete, ovšem vzhledem k tomu, že právě on mnohem více zasahuje do těch vašich, budete samozřejmě v právu. Musíte jen dodržet zákonem dané podmínky. A o jaké konkrétní body se jedná? Především nesmíte v žádném případě přistupovat k okamžité akci, všemu musí předcházet domluva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejdříve souseda vyzvěte k nápravě

Jestliže nejste spokojeni s přesahem větví nebo vás obtěžuje padající listí a ovoce ze stromů, nejdříve se sousedovi svěřte se svými obtížemi. Je dost dobře možné, že doposud na nic podobného ani nepomyslel. Řekněte mu, jak jeho zeleň omezuje užívání vaší zahrady a jakou nápravu byste navrhovali. A pokud se bude k celé situaci stavět odmítavě, upozorněte ho i na to, že v případě potřeby učiníte potřebné kroky sami.

To, že na to máte právo, dokazuje právě výše zmíněný odstavec zákoníku. Musíte však při odstraňování postupovat tak, abyste co nejméně poškodili strom. Prořezání větví tak volte v co nejmenším rozsahu a ve vhodnou roční dobu. Jinak vás může soused žalovat za způsobenou škodu, pokud mu strom například uhyne nebo bude napaden nějakou nemocí. A co si počít s materiálem, který po takové akci zůstane?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Větve ani ovoce vaše nejsou

Všeobecně se bere za to, že strom roste na cizím pozemku a jeho vlastníkovi tedy patří i všechno, co se k tomu váže. Ořezané větve tak rozhodně nemůžete použít pro svou potřebu, pokud se na tom se sousedem přímo nedohodnete. A to samé platí i pro ovoce a to dokonce i pro to, které z větví samovolně opadalo na váš trávník. Pokud si nejste jakýmkoliv bodem jistí, můžete také podat tzv. občanskou žalobu. Soud poté rozhodně, na čí straně je pravda.

Nevíte, jak správně ostříhat vzrostlý strom? Naučte se jednoduchý a účinný postup
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články