Máte zdeformované nebo ohnuté okurky? Příčinou může být špatná péče, ale i mnohem komplikovanější faktory

Deformace plodů okurek může mít mnoho příčin. Dbejte na správnou péči o rostliny a údržbu půdy. Okurky pak budou zdravé a chutné jako předtím.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Okurky jsou velmi oblíbeným druhem plodové zeleniny a mají mnoho využití, zejména v kuchyni. Můžete si z nich připravit např. výborný salát nebo účinnou pleťovou vodu. Hlavním znakem plodů okurky je jejich podlouhlý tvar. Občas se ale může stát, že se plod zdeformuje nebo ohne. Příčin těchto problémů je hned několik. Každá má ale jednoduché řešení.  

Dejte pozor na stopové prvky 

Ohýbání plodů okurek může zapříčinit nadbytečné množství některých stopových prvků, mezi něž patří např.: 

  • mangan, 
  • zinek, 
  • hliník. 

Nadbytek těchto prvků a následná deformace plodů může být následkem překyselené půdy. Právě kyselé půdy jsou zdrojem většího množství těchto stopových prvků. Pokud se v plodu akumuluje měď nebo zinek, potlačují účinky auxinů, což jsou fytohormony, které rostliny stimulují a dohlížejí na jejich správný růst.  

Zdroj fotografie: Unsplash

K okyselení půdy může dojít při nadměrném hnojení dusíkatými hnojivy ve formě dusičnanu amonného nebo ptačího trusu. Příliš kyselou půdní reakci (hodnotu pH) můžete zvrátit vápněním, na které budete potřebovat mletý vápenec nebo hnojivové vápno, např. dusíkaté. Při aplikaci těchto přípravků ale musíte dbát na správné dávkování, a to zjistíte pomocí agrochemického rozboru. 

Dbejte na správnou zálivku 

Prvním tipem pro správné zalévání okurek je co nejmenší používání příliš studené vody. Zalévání touto vodou je totiž stres pro kořenový systém, což vede ke špatné tvorbě květů a plodů. Dále při zálivce dejte pozor na množství. Nadměrné zalévání totiž vede k vymývání důležitých prvků z půdy, a tak samozřejmě i k jejich nedostatku, který je opět příčinou deformace okurek. Přemokřená půda navíc prospívá hnilobě a dalším houbovým chorobám.  

Zdroj fotografie: Unsplash

Dostaňte k rostlinám dostatek světla 

Okurky patří mezi světlomilné rostliny, tím pádem pro bujný růst potřebují dostatek slunečního záření. Při výsadbě nebo setí tedy pamatujte na to, aby jednotlivé rostliny měly mezi sebou dostatečný prostor. U salátových okurek je vhodným sponem 120 x 40 cm a u nakladaček 120 x 20 cm. Pokud by váš okurkový porost byl až moc zarostlý, mohlo by to vést k deformaci plodů, a dokonce i k jejich opadu. Budou se vám tyto tipy hodit pro příští sezónu, nebo nemáte s deformací okurek problém?

Správný růst okurek zaručí i jejich zaštipování. Už jste své okurky také zaštípli?