Pokud chcete své rostliny pohnojit zcela přírodním způsobem, naučte se využívat zdroje, které jsou všude okolo vás. Sáhnout můžete po kuchyňských zbytcích, ale třeba i po plevelu nebo po pokojových rostlinách. Každá ingredience sice vyžaduje jiný postup přípravy, ale vynaložená snaha se nakonec vyplatí.
Hnojivo z obyčejné kopřivy
Kopřivy se vyskytují snad na každé zahradě. A nezáleží na tom, zda právě u vás roste kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo její menší příbuzná kopřiva žahavka (Urtica urens). Obsah účinných látek je u nich víceméně totožný. Listy kopřivy obsahují rostlinná barviva (zejména chlorofyl a beta-karoten), a dále pak vitamíny K, C a skupiny B (především B2 a B6). A nesmíme zapomenout ani na další důležité látky, jako jsou:
- třísloviny,
- aminy,
- organické kyseliny,
- flavonoidy,
- karotenoidy,
- vápník,
- hořčík,
- železo,
- draslík,
- křemík,
- fosfor,
- jód,
- síra
- a sodík.
A pokud zvládnete do hnojiva přidat i kořeny kopřivy, pak byste měli vědět, že ty obsahují skupinu lipidových a sterolových sloučenin, polysacharidy a minerální soli. A jak hnojivo připravit? Nakrájené kopřivy zalijte vodou tak, aby byly ponořené a přiklopte nádobu víkem. Míchejte každé tři dny. Po 10 dnech přeceďte a nařeďte v poměru 1:20. Používejte jako zálivku pro rostliny, a to jednou týdně.
Hnojivo z aloe vera
Aloe pravá (Aloe vera) je známá svými léčivými účinky. Ale málokdo ví, že téměř stejné účinné látky má i mnoho dalších druhů, například oblíbená aloe stromovitá (Aloe arborescens). Každý druh aloe obsahuje více než 200 různých účinných látek. Počítají se mezi ně především důležité vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E a také pro rostliny velmi prospěšná kyselina listová. Ovšem nelze zapomenout ani na rozličné mikro a makroživiny.
Příprava hnojiva také není nijak složitá. Stačí rozdrtit omyté listy. Získanou hmotu odměřte lžící. Pamatujte si, že na 10 lžic kaše z aloe budete potřebovat 25 lžic vody. Nechte dva dny louhovat, poté přeceďte a nařeďte na objem 5 litrů. Používejte jako zálivku nebo jako stimulátor pro lepší zakořeňování řízků a sazenic (a to jak v substrátu, tak i ve vodě).
Kořenový stimulant z vrby
Určitě jste si všimli, že vám prakticky jakákoliv vrba dokáže ve vodě velmi rychle zakořenit. Věděli jste však, že do vody zároveň vypouští účinné látky, které podporují v tvorbě kořenů i další rostliny? Do nádobky s vrbou tedy můžete vložit jakýkoli bylinný nebo dřevitý řízek. Uvidíte, že se jeho vývoj kořenů značně zrychlí.
Hnojivo z cibulové slupky
Hledáte ideální hnojivo pro výživu cibulovin? Nezáleží na tom, zda jde o zeleninu nebo okrasné květiny – skvěle vám poslouží cibulová slupka. Najdete v ní mnoho účinných látek. Jde například o cenné flavonoidy velmi užitečné pro rostliny (rutin a quercetin). Najdete v nich však také karotenoidy, hořčík, draslík a železo či vitaminy E a C. A jak toto hnojivo připravit? Hrst cibulových slupek zalijte velkým šálkem horké vody.
Nechte 3 dny louhovat a poté přeceďte. Nařeďte v poměru 1:10 a používejte jako zálivku jedenkrát týdně. Pokud chcete účinnost zálivky zvýšit, tak k uvedenému množství cibule přidejte jednu lžičku popela. Ten je také velmi výživný. Ve 200 gramech popelu ze dřeva najdete přibližně 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku. Na rostliny působí doslova jako životabudič, a navíc ho lze získat prakticky zadarmo.
Jaká přírodní hnojiva máte v oblibě vy?