Hmyz z terasy, balkonu či zahrady lze vyhnat čistě přírodními metodami. Stačí vsadit na ty osvědčené

                   

Léto už nemusí být pro všechny milovníky venkovního posezení noční můrou – otravný hmyz totiž vyženete ze své terasy, balkonu nebo jiného odpočinkového místa několika jednoduchými metodami, které vás navíc nebudou skoro nic stát. Stačí vsadit na osvědčené vůně a pustit se do vyhánění.

Kávová sedlina proti komárům

Káva v sobě obsahuje celou řadu cenných látek, kvůli nimž je oblíbená jako hnojivo na rostliny. Jde především o vitamín B2 (Riboflavin) a vitamín B5 (Kyselina pantothenová), ale nelze zapomínat ani vitamín B1 (Thiamin), draslík, hořčík, vitamín B3 (Niacin), kyselinu listovou (vitamín B9 nebo folát) nebo mangan. Skvěle se tak hodí jako hnojivo na jahody, mrkev, rajčata nebo okurky.

Ovšem má i repelentní účinky – její vůni totiž komáři a další druhy hmyzu doslova nesnáší. Stačí tedy vysušenou sedlinu nasypat do vhodných misek a rozmístit po terase. Ještě silnější účinek má ve chvíli, kdy se zapálí. Při hoření navíc neuvolňuje žádné škodlivé látky, takže se o své zdraví bát opravdu nemusíte.

Citronová tráva na hmyz

Velmi oblíbená je také citronella (Cymbopogon nardus). Říká se jí také citronová tráva a proti komárům by měla mít silné repelentní účinky. Ovšem měli byste vědět, že toto tvrzení se týká jenom éterického oleje – samotná tráva žádný hmyz nezažene, i kdybyste ji osázeli okolo celé terasy nebo jiného odpočinkového místa.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Rostliny proti mouchám

Potřebujete se v okolí zbavit much? Pak můžete vsadit na osvědčené druhy rostlin, které si s nimi rychle poradí. Mezi druhy s ověřenými repelentními účinky patří:

  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • tymián alias mateřídouška (Thymus),
  • šalvěj rozmarýna alias rozmarýn (Salvia rosmarinus),
  • pelyněk (Artemisia),
  • majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)
  • máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
  • chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky,
  • a muškáty nazývané také pelargónie (Pelargonium).

Jak se zbavujete obtížného hmyzu na zahradě vy?

Na zahradě vás může potrápit i jiný hmyz. Podívejte se na to, jak správně odstranit klíště
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články