Přírodní prostředky pro účinné čištění bot. Bez chemikálií se můžete zbavit skvrn a obnovit lesk

                   

Boty jsou nedílnou součástí našeho šatníku. Stejně jako nemůžeme vyjít ven bez oblečení, zpravidla se nehodí vycházet ani bez bot. Ty ovšem dostávají mnohem více zabrat než náš oděv. Spousta nečistot na chodnících nás nutí čistit si obuv téměř každý den, což je nejen otravné, ale při nadměrném znečištění i nákladné. Naštěstí existuje celý arzenál přírodních zbraní, které nám pomohou boty vyčistit stejně spolehlivě jako některé čisticí prostředky plné chemikálií.

Olivový olej

Olivový olej je produktem nejčastěji používaným k vaření nebo při praktikování lidové medicíny. Co je o něm ale méně známo, že je skvělým prostředkem pro čištění kožených bot. Naneste několik kapek olivového oleje na kožené boty a ihned setřete jemným hadříkem. Boty budou krásně čisté a navíc jim dodáte potřebný lesk.

Banánová slupka

Slupky od banánů zpravidla končí v koši, ale to je chyba. Vnitřní bílá část je ideální pro čištění obuvi. Přiložte ji na několik minut na postiženou oblast a počkejte. Poté otřete čistým hadříkem.

Zubní pasta

Zubní pasta není dobrá pouze pro zdravý a lesknoucí se chrup, ale také pro zašpiněnou bílou podrážku sportovní obuvi. Při kontaktu s podlahou má podrážka tendenci získávat nažloutlý nebo dokonce hnědý odstín, ale toho se můžete jednoduše zbavit. Pastu jemně naneste pomocí štětce na znečištěnou podrážku a nechte působit asi 5 minut. Opláchněte vodou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Měkký chléb

Ať už to zní jakkoli podivně, věřte, že měkký bílý chléb působí jako guma. Vezměte kus měkkého chleba, promačkejte a přejíždějte po povrchu bot, jako kdybyste nečistoty chtěli vygumovat. Drobky odstraňte štětcem.

Jedlá soda

Jedlá soda je královnou mezi přírodními čistidly. Pomáhá eliminovat znečištění a vyrovnat se s bakteriemi, které způsobují nepříjemný zápach. Smíchejte malé množství jedlé sody s vodou a vytvořte pastu. Naneste na látkové boty a nechte sedět 5 minut. Následně opláchněte vodou a nechte přirozeně uschnout.

Další účinné nástroje

Mezi další účinné nástroje k čištění bot patří:

  • Pilník na nehty
  • Vazelína
  • Kukuřičná mouka
  • Pomeranč
  • Brambory

Pilník vám pomůže nečistoty „vyleštit“, vazelína boty zbaví prachu a dodá jim lesk, kukuřičná mouka zase platí na mastné skvrny. Důkladně vstřebá veškerou mastnotu. Pomeranč, obecně citrusové plody, je ideální pro kožené boty, které ztratily svůj lesk. Bramborová šťáva vyčistí skvrny a vyleští kožené boty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články