Navždy zlikvidujte škůdce ze svých rostlin: 6 přírodních pesticidů, které leckdy fungují ještě lépe než chemie

                   

Škůdci dokážou práci na zahradě opravdu značně znepříjemnit. Není totiž nic horšího, než když přidejte o pracně opečovávané rostlinky jen kvůli náporu savých mšic nebo těžce zlikvidovatelných puklic. Nemusíte to však nechat dojít tak daleko – místo toho si vezměte k ruce osvědčené přírodní prostředky. Na které vsadit?

Ocet proti zahradním škůdcům

Pokud zatím potřebujete škůdce pouze odpudit, pak vsaďte právě na ocet. Bude vám stačit roztok, připravený ze 300 ml kyseliny octové (70%) a 2 litrů teplé vody. Nastříkejte ho na místa, která chcete ochránit proti škůdcům a počkejte si na výsledky. Ovšem postačí vám i obyčejný bílý ocet (9%), který jednoduše nalijete tam, kde chcete výskytu škůdců zamezit.

Soda pomůže proti mravencům

Popel jednoduše smíchejte s jedlou sodou ve víceméně libovolném poměru a nasypte na mraveniště. Těmto nevítaným návštěvníkům se totiž kombinace těchto dvou složek vůbec nelíbí a pokud budete postup pravidelně opakovat, velmi rychle se odstěhují na jiné místo. Popel můžete střídat i s použitím octa. Výsledek bývá poté rychlejší.

Dřevěný popel proti mšicím

Vyskytly se na vašich rostlinách mšice? Pak jim dejte sbohem díky použití dřevěněného popela. Jednoduše nechte 5 až 7 polévkových lžic vylouhovat v silném roztoku soli (4 lžíce na litr vody). Poté přeceďte a aplikujte všude tam, kde se potřebujete mšic zbavit. Uvidíte, že se téměř okamžitě vydají jinam.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Odvar z listů rajčat

Věděli jste, že extrakty z listů brambor, rajčat a dalších lilkovitých rostlin mají silné repelentní a insekticidní vlastnosti? Působí proti mnoha druhům hmyzu, včetně mšic, puklic nebo mravenců. A jak si extrakt připravit? Vhodnou nádobu naplňte rostlinným materiálem asi do poloviny a zalijte horkou vodou. Poté směs přiveďte k varu, odstavte a nechte pod pokličkou přes noc louhovat. Poté aplikujte postřikem.

Skořice proti savým škůdcům

Věděli jste, že vůně skořice dokáže mšice a další savé škůdce vyhnat z napadených rostlin během několika hodin? Dvě lžíce skořice nechte přes noc louhovat v litru vody a následně aplikujte postřikem. A funguje i na mravence. Jednoduše s ní posypte jejich cestičky a oni se rychle vydají jinudy. Můžete je tak vyhnat i z obytných prostor, balkónů, teras apod.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Česnekový postřik proti škůdcům

Všechny části této chutné plodiny obsahují silice, sloučeniny síry a další těkavé sloučeniny, které odpuzují hmyz ve velmi krátké době. A co budete potřebovat?

  • 25 gramů česneku
  • a 1 litr vody.

Stroužky česneku rozmačkejte nebo prolisujte (není třeba je loupat). Poté je v hrnci přelijte vroucí vodou, promíchejte a nechte asi čtvrt hodiny odstát. Každých 5 minut ovšem svůj budoucí postřik promíchejte. Nakonec tekutinu slijte a máte hotovo. Česnekový postřik proti škůdcům nařeďte vodou v poměru 1 : 1 a použijte. Poradí si například s mšicemi, sviluškami, molicemi nebo třásněnkami. Ošetření opakujte ob den, dokud škůdci nezmizí.

Jaké přírodní prostředky používáte proti škůdcům na své zahradě vy?

Naučte se, jak si připravit domácí česnekový postřik proti škůdcům podle tohoto videa
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články