Proč dát jeden stroužek česneku do toalety

                   

Na první pohled to nejspíš vypadá zvláštně. Česnek přece patří do jídla a nikoli do toalety. Pokud se však nad důvody tohoto zvláštního úklidového triku zamyslíte trochu hlouběji, zjistíte, že jde vlastně o geniální řešení mnoha vašich problémů. Až tedy půjdete příště čistit toaletu, vsaďte právě na česnek.

Jednoduchá dezinfekce WC mísy

Uvádí se, že toaleta patří k nejšpinavějším místům v domácnosti. A mnohdy jde o špínu, která není na první pohled vidět – například bakterie. A právě proti nim umí skvěle zasáhnout česnek kuchyňský (Allium sativum), nazývaný někdy postaru česnek setý. Pokud ho konzumujeme, pak nejvíce oceníme vitamíny A, B6, B1 a C nebo přítomné minerály (selen, vápník a jód). Ovšem při péči o domácnost se nám bude nejvíce hodin allicin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tato látka působí antibakteriálně a antiviroticky, a jde tak vlastně o jakési přírodní antibiotikum. A dokáže se tedy postarat prakticky o veškeré patogeny v domácnosti. A jak ho použít? Stačí dvakrát do týdne vhodit do toalety oloupaný stroužek česneku a nechat ho tam přes noc. Ráno jen spláchnete a máte hotovo. Pokud dodržujete i ostatní zásady čištění a hygieny, můžete se těšit na WC mísu bez plísní i bakterií.

Čím lze česnek nahradit

Česnek je však bohužel v našich podmínkách komoditou poměrně drahou (pokud tedy nechcete vsázet na jeho dovoz z Číny). Dobrou zprávou ale je, že podobné látky obsahuje i cibule kuchyňská (Allium cepa) patřící taktéž do čeledi liliovitých. Kromě toho v ní najdeme také fytoncidy, které velmi dobře ničí všechny škodlivé mikroby. Co do konzumace nám pak může poskytnout množství křemíku, draslíku a dusíkatých látek.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

A podobně je na tom i zázvor lékařský (Zingiber officinale), jemuž se zastarale říká zázvor pravý. Ten patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a i on může naší toaletě skvěle prospět. Stačí tedy, pokud místo česneku vhodíte do mísy několik koleček cibule nebo pár plátků zázvoru a opět necháte působit přes noc. Po několika týdnech budete účinky těchto nevšedních pomocníků dozajista velmi příjemně překvapeni.

Vyčistit lze i další části WC

WC mísu máme všichni na očích, mnohdy se však mnohem větší množství nečistot hromadí v části toalety, kterou nikdy nečistíme – v nádrži. A jak to změnit? Pro začátek spláchněte toaletu tak, aby hladina vody v nádržce klesla. Pak jednoduše otevřete víko nádrže a vyčistěte ji. Nebojte se, i když usazeniny zde obvykle vypadají strašidelně, ve skutečnosti vám na ně bude stačit kartáč na mytí nádobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na ten naneste trochu přípravku na nádobí a také jednu lžíci jedlé sody. Obojí dohromady vám poskytne dostatečně silný arzenál k tomu, abyste bez potíží vydrhli hnědý nános ze své WC nádržky. Poté do nádrže přidejte jeden stroužek česneku nebo kousek zázvoru (cibule se pro toto použití příliš nehodí, rychle totiž kvasí). To udrží bakterie na uzdě a vy se tak můžete těšit z hygienicky čisté toalety mnohem déle! Česnek nebo zázvor jednou týdně měňte.

Úklid WC si dobře naplánujte

WC mísa a nádrž bohužel nejsou jedinými místy, kde se na toaletě hromadí nečistoty. Naopak – ve skutečnosti se šíří do okolí při každém spláchnutí. Abyste si tedy byli jistí, že máte tuto místnost uklizenou za všech okolností správně, vsaďte na šikovné plánování. Ze všeho nejdříve z této místnosti odneste všechny předměty. Vyprázdněte odpadkové koše a odneste použitou předložku nebo jiné textilie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nasaďte si gumové rukavice, vezměte si k ruce čistič a nastříkejte ho dovnitř a pod okraje mísy. Použijte štětku, abyste řádně vyčistili všechna špatně dostupná místa, a poté nechte chemikálie působit po dobu 10 minut. Mezitím se snažte co nejlépe vyčistit vnější stranu mísy, sedátko a nádrž na vodu. Bude vám k tomu stačit prostředek na mytí nádobí. Nakonec toaletu spláchněte a první část úklidu máte za sebou.

Ukliďte rovnou i celou místnost

Poté si připravte novou mýdlovou vodu a vezměte si k ruce bavlněnou utěrku. Tu použijte k čištění stěn v bezprostřední blízkosti toalety. Málokdo to ví, ale mnoho bakterií může skončit na stěnách kvůli mikrokapičkám vody, které se dostávají do vzduchu při spláchnutí. Novou utěrkou pak vyčistěte kliku, vypínač světla a splachovač. Místo utěrky můžete použít i kousek toaletního papíru, jenž poté jednoduše spláchnete. Nakonec vyčistěte podlahu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na čištění odolných skvrn

Může se však stát, že při svém úklidu narazíte na znečištění, které běžnými prostředky odstranit nelze. A jak si s ním poradit? Na dlaždičky se skvěle hodí čistidlo s peroxidem. Budete potřebovat:

  • peroxid vodíku z lékárny (dvě polévkové lžíce),
  • tekutý gel na praní (dvě polévkové lžíce),
  • horkou vodu (0,5 litru),
  • jedlou sodu (dvě lžičky),
  • bílý ocet (dvě polévkové lžíce).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Všechny ingredience opatrně smíchejte tak, aby byla výsledkem trochu řidší pasta. Naneste ji na skvrnu a nechte 10 minut působit. Poté znečištění odstraňte obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Ale pozor – ocet nikdy nepoužívejte na dlaždice. Jde o kyselinu, která by tento druh kamene velmi nepříjemně naleptala. A takové skvrny byste poté už nikdy neodstranili.

Jak na zažloutlou toaletu

A co si počít ve chvíli, kdy není v perfektní kondici ani vaše WC mísa? Tady vám mnohem lépe pomůže amoniak. A co si vzít k ruce?

  • 2 litry vlažné vody,
  • 100 ml peroxidu vodíku,
  • 50 ml amoniaku.

Opět vše smíchejte a opatrně rozlijte po vnitřní straně mísy. Nechte 10 minut působit, poté dočistěte WC štětkou a spláchněte, jako obvykle. Uvidíte, že se vaše toaleta opět rozzáří. V případě potřeby lze tento prostředek použít i na vnější strany sanitární keramiky. Dejte však pozor na to, aby se nedostala na podlahu, mohla by ji poškodit.

A jaké oblíbené triky pro čištění toalety máte vy?

Podívejte se na to, jak funguje čištění toalety s pomocí jednoho stroužku česneku
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články