Proč dávat sůl pod postel: Pohltí vlhkost a zamezí tvorbě plísní

Aby byla vaše domácnost stále svěží a bez přítomnosti nežádoucích patogenů, vezměte si k ruce sůl. Skvělou službu vám udělá například v ložnici.

                   

Růst plísní v ložnici může mít vážné důsledky pro vaše zdraví a pohodu. Předcházení vzniku plísní je nejen otázkou pohodlí, ale také základním krokem k ochraně vašeho zdraví. Použitím přírodních materiálů pohlcujících vlhkost, jako je sůl a rýže, v kombinaci s řádným větráním a pravidelným úklidem, můžete vytvořit prostředí, v němž se těmto patogenům jednoduše dařit nebude.

Vliv plísní na lidské zdraví

Vdechování zatuchlého zápachu doprovázejícího růst plísní může mít nepříznivý dopad na vaši pohodu. Může vést k dýchacím potížím, včetně dušnosti, a také k bolestem hlavy. Dlouhodobé vystavení plísním může způsobit nespavost, únavu a apatii a v konečném důsledku ovlivnit kvalitu vašeho života. Dlouhodobý kontakt s plísněmi může navíc ohrozit váš imunitní systém, takže budete náchylnější k nemocem a infekcím.

Jak zabránit růstu plísní v ložnici

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit růstu plísní, je správné větrání ložnice. Pravidelně otevírejte okna, aby mohl cirkulovat čerstvý vzduch, a to i v chladnějších měsících. Pokud je to možné, používejte ventilátor nebo odvlhčovač vzduchu, abyste snížili úroveň vlhkosti.

Sůl jako pohlcovač vlhkosti

Sůl, běžný předmět v domácnosti, má schopnost pohlcovat vlhkost ze vzduchu. Díky této vlastnosti je vynikajícím přírodním odvlhčovačem. Chcete-li ji použít proti plísním, umístěte pod postel malou nádobu (například talíř, misku nebo otevřenou sklenici) naplněnou kuchyňskou solí. A proč právě sem? Prostor pod postelí je často špatně větraný, což je ideální místo pro vznik plísní. Sůl pohltí přebytečnou vlhkost vzduchu, čímž výskyt nežádoucích patogenů eliminuje.

Rýže jako pohlcovač vlhkosti a osvěžovač

Rýže, stejně jako sůl, pomáhá pohlcovat vlhkost ze vzduchu. Chcete-li zvýšit její účinnost a zajistit si v ložnici příjemnou vůni, vytvořte si jednoduchý multifunkční sáček pohlcující vlhkost a osvěžující vzduch. Jak na to? Naplňte malý látkový pytlík nebo sklenici neuvařenou rýží a přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje a uložte ho pod postel. Rýže bude absorbovat vlhkost, a esenciální olej se postará o skvělé aroma. Občas jím však zatřeste, aby se vůně uvolnila.

Sůl dokáže být v domácnosti velmi všestranným pomocníkem – pokud ji použijete správně, postará se o perfektní klima v ložnici iZdroj fotografie: Depositphotos
Sůl dokáže být v domácnosti velmi všestranným pomocníkem – pokud ji použijete správně, postará se o perfektní klima v ložnici

Co si ještě pohlídat

Ložnici pravidelně čistěte ložnici, a to zejména v místech, kde se vyskytuje vlhkost (např. okenní parapety a rohy). V případě potřeby použijte roztok na ničení plísní a nezapomeňte okamžitě vysušit všechny mokré povrchy – i kdyby jen po vytírání podlahy. A podobně účinná může být v domácnosti i mouka – stačí ji jen nasypat do toalety.

Jak bojujete proti plísni v domě vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články