Praví zahrádkáři dobře vědí, proč nevyhazovat ořechové skořápky, ale dávat je do květináčů

                   

Čím více ořechů louskáte, tím větší objem odpadu vám doma vyrůstá. Ovšem o odpad jde jen zdánlivě. V minulosti si naše babičky ze skořápek vařily kupříkladu čaj, který jim dodával spoustu užitečných minerálů. Když se však dnes o totéž dokážou postarat multivitamíny z lékárny, měli bychom skořápkám najít jiné místo ve světě. Proč je tedy nevyužít při výsadbě květin nebo pří úpravě půdy?

Ořechové skořápky a jejich účinné látky

Ve hře je zejména vysoké procento jódu, ale zdatně mu sekundují i další minerály a stopové prvky. Jak je tedy nabídnout rostlinám? V první řadě je lze jednoduše spálit společně se dřevem a použít získaný popel k přihnojení záhonů. Dodáte tak rostlinám vápník, hořčík, draslík, jód, sodík a fosfor. Bude vám stačit 100 gramů popela na jeden metr čtvereční záhonu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skořápky z vlašských ořechů prospějí i pokojovým rostlinám

Když je trochu roztlučete kladivem nebo paličkou (předtím je vložte do textilního sáčku, aby okolo vás nepoletovaly velké kusy skořápek), poslouží jako skvělá drenáž. Stačí je nasypat na dno květináče, zasadit rostlinu a doplnit hlínou. Nahradí tak oblíbený keramzit či štěrk, a navíc dodají rostlinám i mnoho účinných látek. A pomohou vám samozřejmě také s nebezpečným přeléváním.

Zabraňte vzniku vápenatých usazenin v květináči

Stejně dobře se však skořápky hodí i k pokrytí povrchu zeminy v květináči. Můžete je podrtit nebo dekorativně vyskládat jejich pečlivě oddělené poloviny. Nebudete se poté muset potýkat se vznikem nevzhledných minerálních usazenin. Ty navíc postupně vzlínají ze zeminy a tvoří na povrchu substrátu tvrdou krustu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ta poté brání průchodu vzduchu ke kořenům a způsobuje, že zálivková voda proteče přímo do misky, aniž by předtím adekvátně zavlažila rostlinu. Navíc tak odradíte i larvy smutnic a dalších škůdců pokojových rostlin. Těm totiž aroma ořechů není právě příjemné, takže se vašim květináčům vyhnou obloukem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články