Víme, proč nikdy nevyhazovat starý chléb. Podle lidových pranostik vás kvůli tomu může potkat velké neštěstí

                   

Chléb je jednoznačně jednou z nejlepších věcí, kterou nám česká tradice dává. Ne nadarmo mnozí říkají, že nikde jinde se nepeče tak dobrý chleba, jako právě v Čechách a na Moravě. Dříve se při pečení světil křížkem a plýtvání s ním bylo považováno za velký hřích. Z této doby také přetrvala řada pověr a zvyků, které se k němu váží. Seznamte se s nimi a odvraťte nebezpečí, která by mohla vašemu domu hrozit.

Nejčastější pověry, které se vážou k chlebu

Dost možná jste je doteď neznali. Ovšem ukazuje se, že naši předkové měli v lecčems pravdu. Tak proč jim ji nepřiznat i při zacházení s chlebem? A co podle lidové moudrosti nesmíte s chlebem dělat? Možné chyby jsou hned čtyři.

  • Vyvarujte se špatného krájení chleba,
  • chléb v žádném případě nevyhazujte,
  • staré krajíce zkrmte beze zbytku
  • a chléb nikdy nejezte potají.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Chléb v žádném případě nevyhazujte

Pokud bychom věřili našim předkům, zjistili bychom, že z chleba nesmíme vyhodit vůbec nic – ba ani drobky. Byl totiž získán opravdu tvrdou prací, a pokud bychom se k němu nechovali s úctou, znamenalo by to neštěstí. A to určitě nikdo z nás nechce. Snažte se proto pečivo spotřebovat ještě čerstvé a do co nejmenšího kousíčku. Přinejhorším můžete přebytky také zamrazit a použít později. Na kvalitě to chlebu nijak neubere.

Chléb nesmíte jíst ani potají

Dost možná vás to také občas láká – doma voní čerstvě upečené krajíce, ale vy musíte počkat na to, až se celá rodina sejde u stolu. Někdy přesto neodoláte a kousek si uždibnete. Ovšem dělat byste to neměli. Pokud totiž ujídáte někomu chleba potají za zády, připravujete ho tak o zdraví, štěstí i prosperitu. A když už jsme u toho – takovéto uzobávání určitě neprospívá ani vaší štíhlé linii, co říkáte?

iZdroj fotografie: Pixabay

Staré krajíce zkrmte beze zbytku

Možná to nevíte, ale dříve se chléb používal k potěšení domu. Šlo o takovou úlitbu dobrým duchům, kteří se poté postarali o vaše zdraví i prosperitu. Nemusíte ovšem hned klást chleba na zápraží. Bohatě postačí, když staré pečivo zkrmíte ptáčkům nebo dobytku. Ale pozor, nikdy nesmí jít o plesnivé pečivo. Tím byste jim jednoznačně ublížili. Také dbejte na to, aby nešlo o pečivo přespříliš slané, s náplněmi nebo sladké.

Vyvarujte se špatného krájení chleba

Pro začátek platí, že byste chléb nikdy neměli krájet ve svislé poloze. Tedy žádné zapření o hrudník a práce s nožem ve vzduchu. A nikdy k tomu také nepoužívejte dva nože. Obojí by totiž mohlo zapříčinit příchod chudoby do vašeho domu. Dva nože pak navíc značným způsobem přispívají ke konfliktům a neshodám v rodině – tedy tak to alespoň tvrdí staré lidové pověry. A co kdyby na nich přece jen něco bylo?

Inspirujete se lidovou slovesností při zacházení s chlebem nebo vše považujete za výmysly?

Chcete si vyzkoušet domácí pečení? Vyzkoušejte postup na základní pšenično žitný kváskový chléb
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články