Proč je zdraví prospěšné přestat ráno stlát postel?

                   

Stlaní postele je něco, co k naší péči o domácnost zkrátka a dobře patří. Naše babičky dělaly tuto činnost automaticky a po nich ji převzaly i naše maminky a nakonec i my. Ovšem ukazuje se, že si prostřednictvím této přehnané péče spíše škodíme než prospíváme. Jak je to možné? Důvod je opravdu prostý. Kvůli stlaní totiž v posteli spouštíme jeden negativní proces, který si obvykle ani neuvědomujeme. A který to je?

Co způsobí stlaní postele

Podívejme se na to, co se stane, když usteleme postel. Peřinu dotáhneme až nahoru k polštářům, zarovnáme záhyby – a matraci pod ní vlastně tak trochu utěsníme. A to rozhodně není dobře. Během noci totiž nasála náš pot (případně i další tělní tekutiny) a my místo toho, abychom ji nechali vydýchat, přes její povrch přetáhneme jen špatně prodyšnou vrstvu. Protože i když to tak nevypadá, i tenká vrstva peřiny omezuje přívod vzduchu k matraci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento jev samozřejmě vede k několika negativním dopadům. Především matrace jako taková pořádně neproschne. Vlhkost se stahuje do jejího středu a časem se tam kumuluje. Není divu, že se nám pak na takové matraci špatně spí. Ovšem jen o kvalitě odpočinku to není. Mohou se v ní totiž dít i mnohem nepříjemnější věci. A nepomůže, ani když necháme peřiny čas od času „vymrznout“, jako to bylo běžné dřív. Na jinou součást postele totiž zapomínáme.

Stlaní přispívá k množení roztočů

Pokud je v matraci vlhko a teplo, o což se právě pravidelné stlaní postará, pak v jejích útrobách vznikne doslova ideální prostředí pro množení nejrůznějších škodlivých mikroorganismů. Jde především o obávané roztoče. Jsou tak maličcí, že nám vlastně nijak ublížit nemohou – ovšem to rozhodně neplatí pro jejich výkaly. A protože se roztoči v matracích množí geometrickou řadou, najdeme jich zde brzy opravdu hodně.

iZdroj fotografie: Pixabay

A proč jsou nebezpečné? Nachází se v nich totiž látky, které jsou pro člověka toxické. A když ulehneme na matraci plnou roztočů, pak tohle vše samozřejmě dýcháme. Zpočátku se žádné projevy negativního působení objevit nemusí, ovšem čím déle na takové matraci spíme, tím hůře se nám vede. Kvůli roztočům nás mohou postihnout:

  • kožní vyrážky,
  • potíže s dechem,
  • kašel apod.

Jak se zbavit roztočů v matraci

Když přestanete stlát postel, roztoči o své ideální místo k množení přijdou. Ovšem stále jich ještě celá řada v jejích útrobách zůstane. A jak s nimi zatočit? Nejdříve posypte matraci jedlou sodou a nechte ji půl hodiny působit. Následně ji vysajte a nakonec na tkaninu nastříkejte v malém množství eukalyptový nebo tea tree olej. Má antibakteriální účinky, které si s roztoči jednou provždy poradí. A lze je používat i opakovaně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud vám tyto oleje přijdou příliš aromatické, lze sáhnout i po jiných bylinkách. Ve hře je například máta vonná (Mentha suaveolens) nebo máta peprná (Mentha ×piperita), ale i aromatický křen selský (Armoracia rusticana či dříve Cochlearia armoracia), levandule (Lavandula), šalvěj (Salvia), tymián alias mateřídouška (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), pelyněk (Artemisia) nebo meduňka lékařská (Melissa officinalis), která vám jako bonus pomůže i lépe spát.

Také stelete postel každé ráno, nebo jednoduše necháváte peřiny tak, jak jsou?

Naučte se, jak odstranit skvrny od moči z matrace rychle a efektivně. Protože nehody se stávají
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články