Proč před příchodem jara nastříkat ocet okolo rámů oken? Značně zpříjemní teplé dny

                   

Ocet má v domácnosti pověst opravdu všestranného pomocníka. Ale nemusí posloužit jen při úklidu nebo dezinfekci povrchů. Naopak. Jeho využití je mnohem všestrannější. A to i teď, s blížím se jarem. Jakmile se totiž venku oteplí, začne se k životu probouzet nejrůznější havěť. A právě proti ní vám může ocet na oknech pomoci.

Proč stříkat ocet na rámy

Jeho použití je vlastně velmi jednoduché. Nezáleží na tom, který si vyberete – může jít o ten klasický kvasný, vinný nebo třeba jablečný – liší se od sebe nanejvýš svou vůní, nikoli účinkem. Ocet nalijte do rozprašovače a nastavte ho na co nejjemnější rozptyl. Poté postříkejte všechny rámy zvenčí a nejlépe i zevnitř. Zápachu se nebojte – velmi rychle zmizí (pokud chcete tento proces urychlit, nechte jednoduše na pár minut okna otevřená dokořán).

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemusíte být nijak velkorysí – naopak. Pokud bude ocet po rámech stékat, mohl by vaše okna poškodit (jestliže máte strach, aby ocet vaše okna nepoškodil, smíchejte ho v poměru 1 : 1 s vodou). Lehký nástřik jim však nijak neublíží. A proč je to důležité? Ocet vytváří na oknech jakousi bariéru, která odpudí nežádoucí hmyz. Nejčastěji jde o pavouky, ale působí i na mouchy nebo třeba mravence. Nástřik je však nutný dvakrát za měsíc obnovovat.

Bylinky proti obtížnému hmyzu

Jakmile se za okny udělá dostatečně teplo, můžete zabránit pronikání hmyzu do místností ještě jiným způsobem. A to jednoduše tím, že do truhlíků zasadíte bylinky, které pavoukům, mravencům nebo mouchám právě nevoní. Jde především o petržel, mátu, majoránku, kerblík, kopr, bazalku, levanduli, pelyněk, cibuli, česnek a aksamitník. A sázíte-li spíše na zelené dekorace, pak byste měli vědět, že hmyzu vadí i aroma hřebíčku.

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud máte na parapetu více místa, pak vsaďte také na pořádný keř tymiánu alias mateřídoušky, rozmarýn, meduňku lékařskou nebo šalvěj. Z okrasných rostlin se vám pak budou hodit především chryzantémy alias listopadky a muškáty všeho druhu, nazývané také pelargónie (největší odpuzovací účinek však mají ty s citronově vonícími listy). A pokud vám nevadí přítomnost včel, klidně jako podrost pod tyto vysoké krásky zvolte oregano čili dobromysl.

Ocet na praní – jak ho použít

Ocet se však uplatní i v mnoha jiných oblastech péče o domácnost. Přidávat byste ho například měli do každého praní, a to hned z několika důvodů. Uplatní se především jako aviváž, i pro oblečení pro nejmenší členy rodiny. Dětská pokožka je velmi citlivá a na aviváž může reagovat špatně – u octa se vám to však nestane. Stačí nalít šálek bílého octa do přihrádky na aviváž. Pokud je na oblečení mnoho skvrn, přidejte k octu do bubnu pračky jedlou sodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ocet také skvěle odstraní zápach moči například při praní plen a poradí si i se zvířecími chlupy, které nebudou tak často ulpívat na oblečení. Máte nové džíny a zdají se vám stále ještě trochu ztuhlé? Vyperte je v pračce běžným způsobem a použijte ocet jako změkčovač. A pamatujte si, že ocet na vypraném prádle nezanechává žádné pachy, oblečení bude vonět jen a jen čistotou. Rozhodně se tedy vyplatí mít v koupelně lahvičku octa po ruce.

Jak umýt podlahu octem

Ale když už budete mít tento šikovný čistič v pohotovosti, bylo by škoda ho degradovat jen na aplikaci na okna nebo přidávání do pračky. Skvěle se totiž uplatní i při mytí podlah. Ocet má totiž hodnotu pH kolem 2,5, což jednoduše řečeno znamená, že je opravdu velmi kyselý. To však podlahám nevadí – naopak. Dokáže na nich totiž velmi snadno rozpouštět veškeré nečistoty a usazeniny. A abychom nezapomněli – má také dezinfekční vlastnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Ale pozor – nikdy nepoužívejte ocet na přírodní kámen. Přece jen jde o kyselinu a může na něm zanechat skvrny. A nehodí se ani na neleštěné dřevěné podlahy. Zato je ideální na dlaždice, vinyl a laminát. A jak na to? Nejdříve podlahu dobře vyluxujte. Potom vezměte běžný kbelík a smíchejte v něm čtyři litry teplé vody a půl šálku bílého octa. Tento roztok pak použijte k vytírání podlah. Poté nechte vše přirozeně uschnout.

Ocet jako čistič na koberce

Ovšem ocet se neuplatní jen na vytírání. Stejně dobře nám poslouží i k čištění koberců, a to především ve chvíli, pokud vaše podlahové textilie začaly nepříjemně páchnout. Osvěžíte je jednoduše s pomocí následující směsi. Nejdříve vezměte jednu čajovou lžičku jedlé sody a nasypte ji do vhodné misky. Poté k ní přidejte jednu lžíci bílého octa a nakonec vše rozmíchejte ve dvou šálcích teplé vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Roztok přelijte do rozprašovače a nastříkejte ho na koberec, abyste ho osvěžili. Nic víc nebude třeba – jen ho po zaschnutí dobře vysajte. A pokud máte na koberci úporné skvrny, můžete je také odstranit octem. Nejdříve smíchejte půl šálku octa s polovinou šálku vody a tímto roztokem pak skvrny vyčistěte. Nejdříve je nechte chvíli namáčet a poté je z koberce lehce vyklepávejte hadříkem. Netřete je, protože to celý stav jen zhorší.

Jaké další šikovné triky pro využití octa na zahradě nebo v domácnosti znáte?

Domácí aviváž si vyrobíte snadno a rychle. Podívejte se na praktický návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články