Proč vysadit bazalku k jiným rostlinám? Odradí mšice a pomůže proti plísním. Silně ovlivňuje své sousedy

                   

Oblíbená aromatická bylinka bazalka má skvělé využití nejenom v kuchyni. Výborně totiž poslouží i pro zahrádkáře, kterým nabídne pomoc při boji se škůdci nebo chorobami na některých druzích rostlin. Z toho důvodu bazalka nepatří pouze do truhlíku na okno, ale také a záhon, kde poslouží jako zásoba čerstvého koření i přírodní prostředek pro ochranu před zmíněnými škůdci a chorobami.

Bazalka ovlivňuje rostliny, vedle kterých je zasazena

Pokud si dáte bazalku vedle záhonů se zeleninou či do skleníku, kde pěstujete například papriky, rajčata, okurky či salát, získáte přírodní ochranu proti škůdcům. Silné aroma bazalky totiž dokáže efektivně odradit mšice a nejrůznější mouchy. Díky tomu bude vaše úroda lépe chráněna proti nežádoucím parazitům, a to i bez použití chemie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana proti chorobám na listech

Dalším pozitivním vlivem, který má bazalka na okolní rostliny, je preventivní ochrana proti plísňovým chorobám. To je vhodné hlavně při pěstování rajčat, které jsou na podobné problémy velmi náchylné, a to zejména za vlhkého a deštivého počasí. Podobný pozitivní efekt má také vysazení do blízkosti okurek, cuket a podobných rostlin, na kterých se také mohou objevit plísně na listech.

iZdroj fotografie: Canva

Ekologická metoda proti komárům

Pokud si bazalku vysázíte okolo zahradního posezení, dosáhnete přírodní a ekologické ochrany proti komárům, kteří nemají rádi její silné aroma. Své místo tak určitě najde také na okně či na balkóně. Bazalku si navíc velmi jednoduše namnožíte pomocí řízků, nebo se dá i snadno vypěstovat ze semínek, takže si připravíte téměř nekonečnou zásobu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články