Čerstvé květiny patří bezesporu mezi nejkrásnější interiérové dekorace. Bohužel nejsou právě nejlevnější, proto je dobré osvojit si triky, které vám pomohou s jejich co nejdelší trvanlivostí. Jak to tedy udělat, aby květiny ve váze neuvadly a vydržely dlouho čerstvé? Stačí vsadit na některé pomocníky ze spíže a osvědčené triky.
Každodenní péče o řezané květiny
Jakmile si kytici přinesete domů, nestačí ji jen vložit do vázy a dál se o ni nezajímat. Pro začátek věnujte péči jejím stonkům a zešikma je zastřihněte asi o 1 až 2 centimetry. Používejte opravdu ostré nůžky nebo nůž, stonky by se totiž nikdy neměly rozdrtit. Některé druhy řezaných květin (například tolik oblíbené růže) by se navíc měly stříhat pod vodou, aby nedošlo ke vniknutí vzduchových bublin do stonku.
A pokud si donesete květiny ze zahrady, pamatujte si, že byste je vždy měli stříhat brzy ráno nebo večer – tedy v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší a vzduch samotný je také vlhčí. Chladný vzduch a okolní vodní páry zajistí, že květiny ve váze budou ztrácet vlhkost mnohem pomaleji, což se pozitivně podepíše na jejich zdravotním stavu. Dobrým trikem je proto vkládat kytice (alespoň ty menší) na noc do lednice. Ocení to třeba tulipány.
Jak často měnit vodu ve váze
Květinám škodí jak příliš častá výměna vody, tak i její pravý opak. V zatuchlé, nebo dokonce zahnívající vodě rozhodně prosperovat nebudou. A jak se tedy s tímto úkolem poprat se ctí? Vodu ve váze měňte každé dva dny. Ovšem jen pouhé vylití vody a nalití nové nestačí – vázu také důkladně vyčistěte a teprve poté vyměňte vodu za čerstvou. Ale dbejte na to, aby nešlo o vodu přímo z vodovodu, ale o tu, která bude mít pokojovou teplotu.
Pravidelnému zastřihování květin se nevyhnete
Mějte také na paměti, že stav listů a poupat je třeba denně kontrolovat. Po zastřihnutí stonků také myslete na to, že ve vodě mohou zůstat ponořené pouze čisté stonky, nikoli listy. Ty je třeba odříznout, jinak začnou rychle hnít. Pravidelně také odstraňujte odumřelé části rostliny (máme na mysli zažloutlé listy nebo suché okvětní plátky). Jejich odstranění je důležité, brání totiž dalšímu vývoji květů.
Kam vázu s květinami umístit
Aby kytice řezaných květin vydržela co nejdéle čerstvá, musíte pro ni v místnosti vytvořit také ty správné podmínky. Vyvarujte se především umístění kytice na silném slunci, to totiž květy rychle vysuší. A dostatečnou vzdálenost musíte udržovat i od radiátorů nebo jiných zdrojů tepla. A květinám vadí také průvan nebo studený vzduch z otevřeného okna. Posledním strašákem je pak dozrávající ovoce – to uvolňuje ethylen, který urychluje stárnutí květů, a tím i jejich opad.
Čím vyživit řezané rostliny
Existuje také celá řada domácích prostředků, k nimž můžete při výživě řezaných květin sáhnout. Skvělý je například jablečný ocet a cukr. Cukr je přirozenou potravou pro rostliny a ocet zase brání množení bakterií. Používá se také aspirin (na středně velkou vázu postačí polovina rozdrcené tablety). I ten zabraňuje růstu bakterií ve vodě, a navíc mění její pH na kyselejší, což většině řezaných květin prospívá.
Naše babičky nedaly dopustit ani na bělidlo, které rovněž brání růstu plísní a bakterií ve vodě. A velmi podobně působí i kyselina citronová nebo mince z mosazi. U lilií se pak vyplatí postříkat celý květ bezbarvým lakem na vlasy, růže zase velmi dobře reagují na přítomnost soli ve vodě. I ty, jež byly již zvadlé, se narovnají a vydrží mnoho další dní.
Které květiny vydrží ve váze nejdéle
Ne všechny květiny však mají k dlouhé výdrži ve váze sklony. Pokud tedy chcete kytici co nejtrvanlivější, která vám vydrží bez problémů i dva nebo tři týdny, pak vsaďte na:
- karafiát,
- fialu šedivou (tu je třeba dát do vázy i s kořenem),
- třapatku fialovou,
- mečík
- nebo astry.
Jaké triky používáte pro prodloužení trvanlivosti květin ve váze vy?