Proso jako všestranný pomocník na zahrádce pro bohatší sklizeň

                   

Proso je poměrně rozšířená bylina, která čítá necelých 300 druhů. U nás je k vidění zejména proso seté. Lidé užívají z této rostliny plody, které se nazývají obilky. Semínka prosa se využívají jako krmení pro ptactvo. Avšak využití mají i v lidském jídelníčku. Po oloupání prosa získáváme totiž oblíbené jáhly. A jak proslulé proso zužitkovat jinými způsoby?

Možnosti využití semínek prosa setého

Proso je možné zužitkovat následujícími způsoby:

  • Jako odpuzovač půdních mravenců na zahradě: postačí do zeminy kolem pěstovaných plodin nasypat několik semen prosa a nechat působit. Někteří odborníci se domnívají, že proso mravencům „páchne“, proto se jejich počet záhy na zahradě redukuje. Jiné lidé si zase myslí, že vlivem působení dešťů semena zvětší svůj objem a znemožní tak lezoucímu hmyzu pohyb. Tak jako tak, proso je zkrátka v tomto ohledu účinné.
  • K hnojení paprik: proso je rovněž velmi efektivním hnojícím prostředkem na mnohé druhy pěstované zeleniny. Hlavně paprikám prospěje. Směs připravte z balíčku prosa a pěti litrů teplé vody. Množství obojího by mělo být v poměru jedna ku jedné. Navlhčená semena prosa pak rozprostřete kolem kořenů paprik. Tato bylina paprikám dodá údajně lepší chuť a ochrání je před nejrůznějšími škůdci.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak si proso seté jednoduše na zahradě vypěstovat

Abyste si proso nemuseli kupovat, lze ho na zahrádce i snadno vypěstovat. Semínka vysévejte do záhonů, které jsou od sebe vzdálené alespoň deset centimetrů. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je konec dubna až začátek května. Nejlépe se prosu bude dařit v prokypřené a lehké zemině. Pozor na přelití. Sklízet proso seté můžete zhruba během června, kdy jsou květy zbarvené do fialova. Semínka vyloupejte a usušte pozvolna při 40 stupních Celsia (lze použít sušičku na ovoce a zeleninu). Spotřebovat vypěstované proso můžete zhruba do čtvrt roku od sklizně při správném skladování (sucho a temno).

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články