Prostředek domácí výroby na účinné bělení a odstranění mastných skvrn

                   

Poradíme, jak si doma vyrobit prostředek na bělení prádla, a také další na odstranění mastných skvrn. Určitě můžete namítat, že v každé drogerii takový prostředek prodávají, ale většinou obsahují látky, které vám prádlo poškodí, a po vícerem použití hrozí jeho úplné zničení. Navíc nejsou moc šetrné k vám, ani k životnímu prostředí. Proto stojí za to vyzkoušet pár rad a nápadů, jak z ekologických surovin doma vyrobit přípravky, které zastanou stejnou práci, ale jsou také daleko více šetrné.

Vyrobte si několik prostředků na různé použití

Jako základní prostředek lze využít přípravek, který vyrobíte pouze ze dvou ingrediencí. Vezmete 1 litr horké vody a do něho nasypete 2 polévkové lžíce hořčičného prášku. Necháte rozpustit a 30 minut louhovat. Poté přecedíte. Do takto vzniklého roztoku namočíte prádlo, a nejlépe přes noc necháte namočené. Pak vymácháte a perete v pračce na normální program. Chcete-li vybělit hedvábné a vlněné věci, budete potřebovat celkem 5 ingrediencí.

Ingredience

  • 5 litrů čisté vody
  • 25gr prášku na praní
  • sůl 3 lžíce
  • amoniak 0,5 lžíce
  • peroxid vodíku 0,5 lžíce

Vše smíchejte, a poté do roztoku namočte prádlo. Nechte alespoň 5 hodin a pak vyperte v pračce na jemný program.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Prostředek na bílé prádlo

Tady musíte navštívit drogerii, a zakoupit kyselinu boritou. Protože je to nebezpečná látka, může být problém ji sehnat. Můžete zkusit i lékárny. Potřebujete 20gr kyseliny a 10 litrů čisté vody. Prášek kyseliny nasypeme do vody a necháme rozpustit. Poté namočíme prádlo, a necháme nejméně 2 hodiny. Poté vypereme běžným způsobem v pračce. Takto se zbavíte i starých zašlých skvrn. Dalším pomocníkem je obyčejný Aspirin. A ten má doma v lékárničce asi každý. Vezmeme 5 tablet aspirinu a rozpustíme ho v teplé vodě. Použijte tolik vody, aby bylo prádlo po namočení ponořené. Necháme odmočit několik hodin, klidně přes noc, a pak vypereme v pračce na běžný program. Aspirin má tu vlastnost, že jeho molekuly pronikají hluboko do látky, a mají bělicí účinek. Tím odstraní staré zažloutlé skvrny, a navrátí prádlu jeho bělost.

Odstranění mastných skvrn

Jednoduchý způsob, jak odstranit mastné skvrny, je pokapat nějakým prostředkem na mytí nádobí, lehce promnout v ruce, a pak dát do pračky vyprat. Můžete zkusit i kyselinu boritou, která se používá v průmyslu k odmašťování věcí, aby šly lépe natírat, nebo svařovat, či pájet. Jak vidíte, její použití je mnohem širší, než byste řekli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články