Prskavky se na stromeček o Vánocích dávaly odedávna, jsou však nebezpečnější, než se zdá

                   

Vánoce mají být svátkem klidu a pohody. Existuje ale mnoho věcí, které je mohou narušit. Jedním z velkých nebezpečí jsou prskavky. Nejenže vám při přímém kontaktu mohou způsobit popálení, ale mohou být i příčinou požáru. V případě, že se i tak rozhodnete prskavky na stromeček umístit, vezměte na vědomí alespoň několika rad.

Pod stromeček umístěte podložku

Pokud se rozhodnete použít na ozdobu stromečku prskavky a chcete si i zachovat klid, měli byste se zařídit tak, abyste předešli možným problémům v případě, že by prskavky něco zapálily. Podložka pod stromeček je prvním dobrým krokem. Důležité je, aby byla nehořlavá. Měla by být také dostatečně velká pro případ, že ze stromečku spadne něco zapáleného.

Umístění stromečku je důležité

To, kam stromeček v domě umístíte, hraje zásadní roli. Pokud je blízko okna, na kterém jsou záclony, existuje poměrně vysoké nebezpečí, že při zapálení prskavek vznikne plamen, který se rozšíří na závěsy. V takovém případě je o dost těžší oheň uhasit. Stromeček by také neměl stát blízko hořlavé zdi (hořlavé mohou být třeba tapety) a celkově je nejvýhodnější stromeček umístit někam do prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně rozmístit prskavky

Prskavky by měly být v prvé řadě menší. Při jejich rozmisťování byste měli dbát na to, aby byly co nejbezpečněji rozmístěny. V dosahu jejich jisker nesmí být nic hořlavého. Toho je sice velmi obtížné dosáhnout, ale měli byste si na to dopřát opravdu dost času a být pečliví.

Pomoci si můžete i jinak

V dnešní době už máme dost vymožeností. Jednou z nich je protihořlavý sprej, který sice není moc běžný v drogeriích, ale neměl by být problém ho objednat na internetu. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak předejít vzplanutí. Při jeho použití ovšem dbejte na důkladnou aplikaci.

iZdroj fotografie: Pexels

A pro jistotu mějte vždy poblíž stromečku cokoliv, co by vám okamžitě pomohlo s rychlým hašením v případě, že by přece jen vznikl požár. Může to být hasicí přístroj, ale klidně by mohl postačit i kbelík nebo lahev s vodou.

Existují i alternativní způsoby

Dnes již není nutné věšet na stromeček prskavky, abyste dosáhli onoho kýženého světelného efektu. Doporučujeme je spíše zanést ven a užít si jejich krásu třeba na pozadí jiskřivého sněhu. Doma je pak mohou nahradit elektrické svíčky nebo klasické vánoční řetězy. Riziko vzniku požáru je tak po všech stránkách minimalizováno.

Čím si zdobíte stromeček doma vy? Stále na něj dáváte prskavky?

Pro představu se podívejte, jak vypadá stromeček po vzplanutí
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články