Průzračně čistá okna beze šmouh s dlouhotrvajícím účinkem díky domácímu čističi skel

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mytí oken je jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Vždy byste chtěli docílit průzračných skel beze šmouh, není to ale jednoduché. Existuje starý trik, který vám zaručí skvělý výsledek vaší práce. Vyrobte si domácí čistič skel, se kterým umyjete kromě oken i zrcadla, zástěnu sprchového koutu a další lesklé plochy ve vaší domácnosti.

K výrobě domácího čističe skel budete potřebovat:

  • 4 lžíce vysokoprocentního alkoholu (ethanol, líh, v krajním případě poslouží i vysokoprocentní domácí pálenka)
  • 4 lžíce vinného octa
  • 1 sklenice vody
  • 10 kapek éterického oleje

Přísady smíchejte a nalijte do rozprašovače. Přípravek použijte místo běžného kupovaného čističe skel. Okna doleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Proč to tak dobře funguje?

Vinný ocet díky svému vysoce kyselému pH perfektně odmašťuje a leští. Vysokoprocentní alkohol rovněž rozpouští mastnotu a další odolné nečistoty, jako je například ptačí trus. Další výhodou alkoholu jsou jeho desinfekční schopnosti. Přípravek tedy v dnešní virové době můžete použít i k očištění klik dveří a dalších povrchů, na které se často sahá.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mýty a fakta o čištění oken

Jedním ze starých pravidel je neumývat okna, když venku svítí slunce. Toto doporučení je oprávněné, protože teplem se voda příliš rychle odpařuje, a my nestihneme okno důkladně vyleštit. Další ustálenou metodou je leštění oken zmačkanými novinami. Noviny poslouží skoro stejně dobře jak papírové utěrky, pozor ale na mokrý inkoust. Ten by mohl umazat bílé rámy plastových oken. Nejosvědčenějšími nástroji k vyleštění skla jsou utěrky z mikrovlákna nebo klasická jelenice.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dále by se měla na mytí oken používat vlažná voda, ne horká. Ta se totiž rychle odpařuje a vznikají šmouhy. Dobrým pomocníkem je také gumová stěrka. V obchodech s elektronikou jsou k dostání také takzvané bariérové čističe oken a jiné elektrické stěrky, které vodu ihned vysávají.