Komplexní a nejvýkonnější hnojivo z řas vyroste na parapetu samo, stačí jen postavit láhev na sluníčko. Milují ho všechny rostliny

                   

Řasa zvaná chlorella je mezi lidmi velmi oblíbená. Obsahuje totiž mnohé cenné látky, jako jsou například antioxidanty. Díky nim čistí organismus, a to zejména tlusté střevo, pozitivně ovlivňuje krvetvorbu, zpomaluje stárnutí, stimuluje imunitní systém a snižuje kyselost organismu. Ovšem velmi dobře může pomoci rostlinám. A jako bonus si ji vypěstujete docela sami.

Na počátku stojí malá investice

Nejrůznější doplňky stravy s chlorellou jsou dnes v lékárnách k dostání za pár korun. Postačí, pokud si pořídíte ten nejlevnější (ideální je „živá“ chlorella v prášku) a můžete začít s přípravou hnojiva pro své rostliny. Tato řasa totiž obsahuje neuvěřitelné množství vitamínů a mikroprvků, díky nimž se stává účinným biostimulátorem růstu jak pro kořenový systém, tak i pro všechny ostatní části vašich rostlin.

Posiluje také jejich imunitu a jedním dechem rovněž ničí patogenní mikroorganismy v půdě. Jakmile máte po ruce chlorellový prášek, budete toho k další výrobě hnojiva potřebovat jen málo. Připravte si:

  • vhodnou nádobu,
  • vodu
  • a komplexní hnojivo.

Jak na pěstování chlorelly

K pěstování chlorelly potřebujete pouze měkkou nechlorovanou usazenou vodu pokojové teploty a nádobu vhodné velikosti. Nejpohodlnější bude použít pětilitrový barel, který bývá v obchodech běžně k dostání. Nádobu naplňte vodou přibližně do úrovně, na které se hrdlo začíná zužovat. Dále vezměte trochu teplé vody a rozmíchejte v ní 1 lžičku jakéhokoli komplexního hnojiva. To poté nalijte do nádoby s vodou a dobře promíchejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec vezměte jednu lžičku prášku chlorelly z obchodu, přidejte ji do vody a nádobu postavte na světlé a teplé místo. Ideální je pro tento účel slunný parapet třeba na balkoně. Vhodné je i místo pod jakýmkoli umělým zdrojem světla. Nic dalšího nebude chlorella pro svůj růst potřebovat. Již za dva až tři dny začne voda měnit barvu vlivem množící se chlorelly a po 2 týdnech získáte velkou láhev výborného živého hnojiva! To stačí naředit v poměru 1:10 a začít používat.

Jaké jsou vaše tipy na výrobu domácích hnojiv?

Hledáte další zajímavé tipy? Naučte se, jak na arkádovou zahradu a nechte se inspirovat rozmanitými druhy zeleniny, které můžete takto pěstovat

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články