Opět se budou blýskat, rozzařte své parkety díky pečlivé renovaci. Postup krok za krokem, je to opravdu snadné

                   

Dřevěná podlaha je opravdu stále živá. Dřevo neustále dýchá, nasává do sebe vlhkost (a ve vhodný okamžik ji zase uvolňuje do prostoru) a v průběhu času se mění. Na dřevěné parkety má vliv celá řada faktorů – světlo, teplo a samozřejmě i vlhkost. A jakékoliv používání na nich vždy zanechá stopy. Ovšem i když mohou dřevěná prkna ošlehaná časem vypadat opravdu zajímavě, mnohem lépe si jejich krásu užijete po renovaci.

Dřevo patří k nejodolnějším materiálům

Pokud doma takovou starou podlahu máte, můžete si gratulovat. Zpravidla není nutné o ni nějak přehnaně pečovat – stačí trocha toho správného oleje a žádné znečištění nebude mít šanci. Jestliže však renovujete parkety staré, o které se dlouho nikdo nestaral, stojí před vámi trochu těžší úkol. Vymazat staré stopy třeba po stěhování nábytku nebo odolné skvrny od oleje může být docela oříšek. Vždy však můžete přistoupit k broušení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jaké problémy vyřeší renovace

Ve hře jsou především nejrůznější skvrny a poškození. Dětské hračky i drápky zvířat dokážou na dřevu zanechat opravdu ošklivé stopy. Ale správné restaurování parket si s nimi snadno poradí a vrátí podlahu do původního stavu. A vyřeší i místní nerovnosti. Prkno, které se zvedá, totiž nemusí automaticky znamenat nutnost výměny. Leckdy se ho podaří usadit zpět na místo tak, že bude podlaha opět okamžitě a bez problémů pochozí.

Dobře samozřejmě nevypadají ani nejrůznější praskliny. I tady je možná renovace parket bez broušení. Každé takovéto poškození lze totiž rychle a levně opravit těmi správnými nástroji. Jde o rychlý a minimálně invazivní zásah, který účinně předchází drahé a pracné výměně prken. A do stejné kategorie patří i promáčknutí parket. I když tady už bude broušení nejspíše přece jenom třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak dlouho trvá renovace parket?

To je velmi individuální. Ovšem čím větší poškození je na jejich povrchu patrné, tím pracnější a delší celý proces bude. Všeobecně lze říci, že velká renovace se provádí každých 10 let, aby bylo možné efektivně odstranit škrábance i všechny známky stárnutí. Prvním krokem bývá broušení. Předtím je však nutné opět připevnit uvolněné parkety, zatlouct vykukující hřebíky apod.

Samotné broušení má poté několik stupňů. Začněte nejhrubším nástavcem a postupně pokračujte až k nejjemnějšímu nastavení. Připravte se ovšem na to, že se budete muset potýkat s množstvím prachu a nepořádku. Poslední broušení veďte tak, aby přesně kopírovalo nejčastější směr dopadu světla na podlahu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Broušení parket – kdy je možné?

To je možné uskutečnit ve chvíli, kdy vaše podlaha splňuje dvě podmínky: správný materiál a dostatečnou tloušťku. Brousit je tak možné pouze ty z masivního dřeva s dostatečně silnou povrchovou vrstvou, která vám umožní během celého procesu odstranění asi 1-1,5 mm dřeva. Všeobecně lze říci, že kvalitní parkety se dají zbrousit 7-8krát, poté bude nutné je vyměnit. Pro vyrovnání menších nerovností je také možné použít tmel.

Ten naneste na parkety prostřednictvím speciální stěrky a pouze v minimálním nutném množství. Následovat by mělo lakování parket. Právě v tomto bodě můžete změnit jejich barvu a vzhled, pokud o to budete stát. Jestliže jste s jejich vizáží spokojeni, pořiďte si lak bezbarvý. Lak se nanáší ve dvou až třech vrstvách a zasychá 24-48 hodin. Podlaha bude tedy pochozí opravdu rychle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro obnovení lesku poslouží vosk

Finální fáze renovace parket svépomocí se rozhodně neobejde bez leštění. Použijte na něj nejlépe samolešticí vosk, s nímž se opravdu jednoduše pracuje. Jde o výrobek na vodní bázi, zcela bez barvy a zápachu, vhodný k pravidelné údržbě vaší parketové podlahy. Pokud ho tedy nespotřebujete, uchovejte si ho, bude se vám hodit na později. Složky vosku přirozeně oživují původní barvu dřeva a zároveň skvěle eliminují drobné povrchové vady.

Využijete ho tedy i při nenáročné opravě opotřebovaných nebo poškrábaných částí. Na povrchu parket zanechává přírodní vosk tenký ochranný film. Ale není nutné se obávat, moderní vosky nabídnou protiskluzovou úpravu, po všech stránkách odolnou vůči chůzi i dalším běžným činnostech. Parkety zůstanou i nadále omyvatelné vodou, a zároveň budou chráněny i jejich barvy a textura. Vosk je doporučováno aplikovat pravidelně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nátěr rozhodně nahradit nemůže

Možná si teď myslíte, že si jeho prostřednictvím tak trochu usnadníte práci, ovšem v tom vás zklameme. Vosk není vhodné používat na surové (nenatřené) parkety. U nich totiž bez další pomoci přirozenou krásu dřeva a ochranu ošetřené části zajistit nemůže. Použijte ho proto opravdu až jako finální krok v komplexním procesu renovace parket. Dříve by byla jeho aplikace spíše kontraproduktivní.

Pokud si ovšem na nic z toho netroufáte, nezoufejte. Vždy si totiž můžete pozvat na pomoc odborníky. To se hodí zejména v případě, kdy před vámi leží nějaké těžší úkoly – například oprava poškození poblíž krbu, výměna prahů, ošetření parket proti houbám nebo dřevokaznému hmyzu apod. Výhodou tohoto postupu je i to, že tak předejdete většině nepořádku, moderní technologie totiž umí odlétající prach okamžitě zachytávat.

Podívejte se na renovaci parket krok za krokem. Je to opravdu snadné
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články