Revoluční nápad na využití přebytečných dřevěných pilin. Už je nikdy jen tak nevyhodíte

                   

Zužitkování zdánlivého odpadu do podoby nové věci je skvělým ekologickým způsobem, jak si vyzdobit domov a zároveň mít radost z vlastního výtvoru. Dřevěné piliny jsou navíc výborným materiálem, se kterým se dobře pracuje a výsledek vás překvapí. Výsledná krabice nebo mísa může posloužit pro dekorativní účely nebo pro praktické ukládání věcí.

Co budete potřebovat?

  • Dřevěné piliny
  • 1 litr vody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 50 ml octa
  • Průhledná plastová fólie
  • Lžíce
  • Deska
  • Jemný brusný papír
  • 100 ml lepidla

Postup výroby

Aby vznikla lepivá směs, která spojí piliny dohromady, musíte si jí nejdříve připravit z uvedených surovin. Do 1 litru vodu dejte 1 hrnek kukuřičného škrobu a přidejte 50 ml octa. Vše pořádně promíchejte a zahřívejte na pánvi. Až směs zhoustne do podoby lepidla, odstavte z plotny. Zároveň mějte po ruce připravené piliny, které chcete využít. Nalijte do nich ještě teplé lepidlo a důkladně promíchejte. Směs hněťte jako těsto a korigujte konzistenci přidáváním dalších pilin.

iZdroj fotografie: Canva

Připravte si nádobu na modelování

Takto připravenou směs je nyní nutné vytvarovat. S tím pomůže vhodná nádoba kulatého nebo hranatého tvaru. Aby nedošlo k ušpinění a poškození nádoby, která poslouží jako model, opatrně ji překryjte klasickou průhlednou fólií. Postupně vkládejte dřevěnou směs a důkladně rozmístěte po celé ploše. Pomocí lžíce směs utlačujte, vyhlazujte a rovnejte, aby všude vznikl rovnoměrný a řádně přitlačený pevný povrch.

Výrobek nechte důkladně vyschnout

Až budete mít hotovo, nechte výrobek důkladně uschnout na slunci. Pro výrobu jsou tím pádem nejlepší letní měsíce. Zhruba za pár hodin, až bude směs na dotek suchá, můžete výrobek vyjmout z formy opatrným překlopením s pomocí desky. Nechte zaschnout i z druhé strany a následně pomocí brusného papíru odstraňte nerovnosti a nedokonalosti. Pro konečné zpevnění nádobu přetřete klasickým průhledným lepidlem ze všech stran a nechte zaschnout.

iZdroj fotografie: Canva

Dozdobení podle potřeby a vkusu

Až bude výrobek suchý, můžete se pustit do zdobení a konečných úprav. Ke zdobení můžete využívat sisalový provázek, kdy si vytvoříte drobné otvory, kterými ho budete provlékat. Pracovat můžete také s tavnou pistolí nebo celý výrobek decentně nabarvit. Konečný výsledek záleží hlavně na vaší fantazii a na tom, aby se výrobek hodil do vašeho interiéru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články