Proč nepoužívat režim rychlého praní: Vážou se k němu nečekané potíže – rada nad zlato od zkušených hospodyněk

                   

Své spotřebiče si vybíráme podle mnoha faktorů. U praček je většinou ve hře úspora a také množství programů, které nabízejí. Zvláště oblíbený je režim rychlého nebo také automatického praní. A není divu – k takové pračce stačí jen přijít, vložit do ní prádlo, zapnout ji a nad ničím jiným nepřemýšlet. Ovšem ne vždy jde o takovou výhodu, jak si mnohdy myslíte.

Pozor na vhodnost programu

V návodu obvykle najdete uvedeno, že je tento typ praní vhodný pro veškeré textilie. Ovšem (jak už to tak bývá), není to pravda. Existuje řada materiálů, které vyžadují speciální zacházení. Typicky jde například o vlnu nebo hedvábí. Pro ty najdete na pračce specializované programy, případně vám nezbude nic jiného, než je vyprat ručně. Ale určitě to nezkoušejte v režimu rychlého praní, mohli byste je poškodit.

Ručníky perte na klasický program

A rychlé nebo také automatické praní se obvykle nehodí ani pro ručníky – a to zvláště ve chvíli, pokud do bubnu uložíte jenom je. Obvykle totiž vše funguje na principu rychlého napouštění vody – prádlo se rychle odmočí a následně se dobře vypere. Jenže právě pro ručníky se tento postup nehodí, dokážou totiž tekutinu velmi rychle nasávat – a méně ochotně ji pak vydávají zpět.

To samozřejmě při běžném používání velmi oceňujeme, ale při praní to nebývá právě dobrou zprávou. A proč? Protože se ručníků okamžitě stane velká koule plná vody, která posléze naráží do stěn bubnu. Může dokonce zcela zablokovat program ždímání (poté je musíte odtrhnout od sebe a protřepat, než je vrátíte do pračky) a při opakovaném praní na tento program mohou pračku dokonce i poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na čistotu prádla

A myslete také na to, že rychlé praní rozhodně není synonymem pro důkladné praní. Obvykle tak tento program nestačí na žádné větší znečištěnější ani skvrny. A obvykle přežijí i nejrůznější roztoči a bakterie – pokud proti nim tedy nezakročíte speciálním přípravkem s dezinfekcí, jehož použití však bývá poměrně drahé.

Jaké programy na své pračce používáte nejčastěji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články