Stejně jako je potřeba jednou za čas nabrousit nože, i struhadla vyžadují pravidelnou obnovu ostrosti. Na to nepotřebujete žádné speciální nástroje. Bohatě si totiž vystačíte s obyčejnými věcmi, které najdete doma. Řeč je o broušení struhadla s pomocí alobalu a hřebíku. Díky této technice nebudete muset pořizovat struhadlo nové a získáte zpátky perfektní ostrost pro strouhání všech možných potravin.
Jak zpomalit otupení struhadla
Jedním ze způsobů, jak prodloužit život struhadla, je správné používání i uskladňování. V případě, kdy je kuchyňské struhadlo ledabyle pohozené například vedle hrnců či podobného nádobí, hrozí, že se třením s jinými materiály urychlí otupení. Životnost struhadla také negativně ovlivňuje nedostatečné umývání hned po použití.
Kdy poznáte, že je potřeba struhadlo nabrousit
Jakmile začne být strouhání problematické a hrany nejsou dostatečné ostré k tomu, aby se zakously do brambory, mrkve či sýru, je to jasná známka toho, že je potřeba struhadlo mírně opravit. Ověřte si, jestli jsou otupené všechny části, nebo pouze nejčastěji používaná plocha. Následně zvolte optimální postup pro nabroušení, kdy máte na výběr v zásadě ze dvou různých možností.
Broušení struhadla alobalem
První zajímavý způsob pro obnovu ostrosti struhadla spočívá ve využití alobalu. Ten jistě každý najde doma a jde o skvělou metodu ve chvíli, kdy hledáte rychlé řešení. Jednoduše zmuchlejte alobal do kuličky a s ní následně přejíždějte po ploše struhadla. Během toho si samozřejmě dávejte pozor, ať si neporaníte prsty, což znamená, že by alobalová kulička měla být trochu větší.
Pro nabroušení struhadla použijte hřebík
Druhou metodou je broušení hřebíkem. Už z principu a velikosti hřebíku je jasné, že tento způsob zabere o trochu více času. Správný hřebík by měl zapadnout do otvoru ve struhadle. Vždy ho dejte dovnitř a snažte se obrušovat tento otvor právě pohybem hřebíku. Postupně takto ošetřete ideálně všechny otvory v otupené části struhadla.