Pokud se potýkáte s nepříjemně znečištěným roštem, pak si k ruce vezměte docela obyčejný amoniak – skvěle a jednoduše ho vyčistí.
Také váš plynový sporák vypadá jako něco, co pamatujte nejméně vaši prababičku? Nebojte se, nejde o konečný stav, protože na dosah ruky máte řešení, které funguje opravdu vždycky – skromný čpavek z domácí lékárničky.
Rychlé čištění bez námahy
Tato okouzlující metoda nejenže ulehčí čištění připáleného tuku z roštů sporáků, ale snadno vrátí do původního stavu i trouby a elektrické grily. Chcete-li si tento postup vyzkoušet, připravte si k ruce tyto šikovné pomocníky.
- 2 velké plastové sáčky
- čpavek
Rituál zahájíte tím, že pomocí drátěnky nebo drátěného kartáče očistíte rošt od všech připečených zbytků a nečistot. Pak si připravte dostatečně velký plastový sáček. Dbejte také na to, abyste nevdechovali výpary, které se z čpavku hojně šíří, a zajistěte si v kuchyni řádné větrání. Jinak by se vám mohlo udělat špatně jako kdysi mně, když jsem čpavkem čistila opravdu nepříjemně zanesenou toaletu (ale fungovalo to, to zase ano).
Rošt dejte do sáčku
Rošt nyní vložte do sáčku, polijte ho čpavkem a vše dobře uzavřete. Nechte ho působit nejméně 12 hodin, nejlépe 1 až 2 dny. Po této době rošt z jeho plastového kokonu vybalte a máte skoro hotovo. Stačí jej jednoduše umýt a uvidíte, že bude vypadat zase jako nový. A vyzkoušet můžete i trik s mokrými novinami, na který Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit.
Zkuste i hořčici
Pokud vám z jakéhokoli důvodu čpavek nevyhovuje, může na scénu nastoupit i univerzální hořčice, resp. suchý hořčičný prášek, jak doporučuje web VašeLepšíÚčetnictví. Rošt postříkejte vodou, poté ho posypte hořčicí (opravdu s ní nešetřete), a nakonec vše omyjte saponátem.
Ten však může být podle tvrzení z webu iReceptář ještě účinnější ve chvíli, kdy ho zmrazíte. Jeho čisticí schopnosti se totiž díky tomuto postupu násobí. Snadno s ním vyčistíte třeba i mastné skvrny na nábytku nebo textiliích.