Rostliny, které nadobro vyženou komáry, mravence, a dokonce i myši. Obsahují repelentní látku tvořící ochranný štít

                   

Možná už jste slyšeli o tom, že komárům či mravencům ta a ta rostlina jednoduše nevoní. Ale málokdo ví, že podobné odpuzovače najdeme třeba i proti hlodavcům a dalším nepříjemným škůdcům. Dnes se však zaměříme právě na hmyz (byť některé z představovaných rostlin se mohou pyšnit i dalšími vedlejšími efekty působení, o nichž se samozřejmě zmíníme).

Afrikány alias aksamitníky s hmyzem zatočí

Pokud bychom je podrobili analýze v laboratoři, pak zjistíme, že aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) a jeho příbuzní obsahují repelentní látku nazývanou pyrethrin. Odpuzují prakticky veškerý hmyz, takže se hodí na terasu i na balkon a dokonce i do truhlíků v oknech, jestliže je chcete použít jako přírodní bariéru proti komárům.

iZdroj fotografie: Pixabay

I česnek nabídne přírodní insekticid

Jeho hlavní předností jsou fytonidy (phytoncidy). Nejvíce jich obsahuje česnek kuchyňský (Allium sativum), ovšem najdeme je prakticky ve všech druzích rodu česnek (Allium). Odpuzují zejména komáry, a pak také obaleče a další škodlivé motýlky. A působí nejenom čerstvý, ale třeba i v polovysušeném stavu, kupříkladu ve formě dekorativního copu zavěšeného v kuchyni.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Vůně levandule umí víc, než jen uklidnit

Používá se jako přírodní sedativum, uklidňuje podrážděné nervy a působí relaxačně. Ve skříni pak sušené svazky levandule lékařské (Lavandula angustifolia) a dalších příbuzných druhů odpudí moly, venku zase komáry a mnohé další druhy hmyzu. Pokud tedy osázíte svou terasu či okraje záhonů levandulí, už nikdy vás bodavý hmyz nezaskočí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bazalka vás potěší nejenom v kuchyni

Většinou ji pěstujeme jako kuchyňskou bylinku, kterou sklízíme nejlépe okolo poledne. Tehdy totiž bazalka pravá (Ocimum basilicum) a spol. vylučují nejvíce éterických silic, jichž si v pokrmech tak ceníme. A přesně tytéž silice nevoní komárům a mouchám. I malý truhlík s těmito rostlinami je z vašeho okolo vypudí přímo zázračně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Citronová tráva překvapí v kuchyni i na záhonku

Milujete asijskou kuchyni? Pak vám není citronová tráva (Cymbopogon citratus), známější možná spíše pod anglickým lemon grass, tak úplně neznámá. A kupujete-li svíčky proti komárům z citronellou, pak byste měli vědět, že jde právě o éterický olej z citronové trávy. Ale proč utrácet za svíčky, když tahle vděčná kráska roste skoro všude a docela sama?

iZdroj fotografie: Pixabay

Aroma máty se hmyzu také nelíbí

Oceňujeme ji zejména pro její povzbuzující účinky, ovšem na hmyz působí přesně opačně. Umí odpudit ale nejenom šestinohé záškodníky v čele s komáry a mravenci, ale dokonce i myši. A nezáleží na tom, zda se vaší společnicí stane máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita) nebo některá její příbuzná.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Petúnie jako nevšední krasavice i odpuzovače

Oblíbené balkonovky petúnie (Petunia) nás dokáží okouzlit svými nádhernými květy a minimem nutné péče. Ovšem vůči škůdcům se chovají nemilosrdně. Dost možná jste si všimli, že se na nich téměř nedrží mšice, housenky ani brouci, pokud je pěstujete správně. Stačí jim dostatek sluníčka a vytvoří si svůj vlastní repelent, díky němuž ochrání i rostliny v okolí.

iZdroj fotografie: Unsplash

A totéž platí i pro oblíbené surfinie (Surfinia). Nejde totiž o nic jiného, než oficiálně zaregistrovaný název společnosti Suntory pro převislé petúnie. Vůbec tedy nezáleží na tom, jaký kultivar si pořídíte, všechny budou vůči hmyzu stejně nemilosrdné. A jako bonus vás potěší i množstvím půvabných pestrobarevných květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články