Květiny a bylinky sloužící jako odpuzovač toxického hmyzu. Oplývají repelentními účinky a tvoří ochranný štít

                   

Dotěrný hmyz je problém, který trápí nejednoho z nás. Obzvláště při večerním posezení na terase, kdy se na nás slétají hladoví komáři. Na trhu je k dostání mnoho odpuzovačů, které zaručují stoprocentní úspěch. Věděli jste ale, že můžete využít i přírodních repelentů? Jsou obsažené v některých rostlinách.

Přírodní odpuzovač hmyzu – česnek

Česnek kuchyňský (Allium sativum) patří mezi cibulovité druhy, které jsou bohaté na fytoncidy. Jedná se o látky, jež odpuzují velké množství hmyzu, zejména pak komáry, obaleče a můry. Stačí, když si na vybrané místo (na terasu či do kuchyně) zavěsíte několik kusů této zeleniny v čerstvém či sušeném stavu.

Květiny proti komárům

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), který je známý také pod jmény afrikán a smraďoch, obsahuje látku zvanou pyrethrin. Ta odpuzuje:

  • komáry,
  • mouchy,
  • mšice
  • a další dotěrný hmyz.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Levandule proti molům

Každý slyšel o uklidňujících účincích levandule lékařské (Lavandula angustifolia). Její repelentní vlastnosti ovšem tak známé nejsou. Při umístění několika sušených svazků do skříní a šuplíků vás zbaví všech molů. Její pěstování v záhonech okolo terasy vás zase ochrání před bodavým hmyzem.

Citronela na komáry zabírá skvěle

Voňatka citronová neboli citronová tráva (Cymbopogon citratus) není pouze dochucovadlem využívaným v asijské kuchyni. Svíčky a éterické oleje obsahující výtažek z této rostliny účinně odpudí všechny komáry letící vaším směrem. Stejně vám poslouží i živá voňatka pěstovaná v záhonku u terasy.

Co odežene komáry? Bazalka

Pletiva bazalky pravé, které botanici přiřadili vědecké jméno Ocimum basilicum, jsou bohatá na aromatické silice. Díky nim tato rostlina dodává skvělou chuť mnoha pokrmům. Komárům a mouchám ovšem ani trochu nevoní. V truhlíku na terase vám tedy bazalka poslouží jako účinný repelent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Petúnie neslouží jen pro okrasu

Petúnie (Petunia) patří mezi velice oblíbené okrasné rostliny. Jejich květy totiž hrají nejrůznějšími barvami, a navíc jsou vskutku nenáročné na pěstování. Tímto ovšem výčet jejich výhod nekončí. Efektivně odpuzují mšice, housenky motýlů a další škůdce. Stejně jsou na tom i surfinie, tedy převislé formy petúnií.

Máta odpudí dokonce i myši

Skvělé repelentní účinky má také máta peprná (Mentha x piperita). Ta odpuzuje nejen hmyz (hlavně komáry, mravence a mšice), ale také pavouky a hlodavce. Rostlině se bude dařit v květináči na terase nebo na osluněném záhonku chráněném před větrem.

Jaké další přírodní repelenty znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články