Rozpalte gril vždy na první pokus během mrknutí oka. Už žádné zdlouhavé pokoušení trpělivosti

                   

Letní a podzimní měsíce jsou ideální čas pro grilování a strávení příjemného odpoledne s vaší rodinou nebo přáteli. Při rodinných aktivitách často člověku vyhládne a chce to se co nejrychleji najíst. Rozpalování grilu ovšem může být zdlouhavé a mnohdy pokouší naši trpělivost. Existují však triky, díky kterým ho rozpálíte během okamžiku.  

Dbejte na výběr vhodného paliva 

Aby byl váš gril řádně rozpálený, musíte vybrat vhodné palivo. Nejlepší volbou je dřevěné uhlí nebo brikety. Výhodou dřevěného uhlí je, že začne rychle hořet, ale na druhou stranu také rychle shoří. Brikety sice začnou hořet trochu později a je náročnější je zapálit, ale hoří déle. Doba hoření se u obou alternativ odvíjí od velikosti jednotlivých kusů, a to tak, že větší kusy hoří déle. Vyhnout byste se měli štípanému dřevu, obzvláště pak cedru a borovici.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud chcete, aby vám uhlí či brikety dále hezky hořely, zvažte pořízení ocelového dmychadla nebo dřevěného měchu. Díky tomuto příslušenství oheň snadno rozfoukáte a udržíte. Dále můžete použít podpalovací neboli startovací komín. Díky této nádobě s válcovitým tvarem a otvory budou mít brikety či uhlí správnou barvu i teplotu. Při jeho koupi vybírejte typy s madly pro bezpečnější a snazší manipulaci.  

Užijte chemický či přírodní podpalovač 

Ulehčit práci si můžete i podpalovačem. Tento pomocník je k dostání buď na chemické, nebo na přírodní bázi. Pokud sáhnete po chemickém podpalovači, musíte počítat s tím, že po sobě zanechá stopu, a vaše maso či jiný grilovaný pokrm tak může nevábně zapáchat. Oproti tomu přírodní podpalovače tento nepříjemný chemický zápach nevydávají a jsou šetrnější k životnímu prostředí.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Podpalovače mohou přicházet v různých typech, proto se jejich použití mírně liší. V případě pevného podpalovače ho jednoduše dáte na gril, obložíte briketami či uhlím a zapálíte. Pokud použijete podpalovač tekutý, nejprve na gril naskládejte palivo, poté ho polijte menším množstvím podpalovače a zapalte. Než ale na gril naskládáte potraviny, ujistěte se, že podpalovač kompletně vyhořel.  

Podpalovač si můžete snadno vytvořit i doma. Stačí vám k tomu několik minut práce
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články