Nesmrtelná rostlina, která účinně vytlačuje plevel, zaplňuje holou půdu krásnými květinami a zazelení i ta nejsušší místa

Rostlina, která v zahradě pokryje i ta nejobtížnější místa se pěstuje snadno. A jako bonus vypadá opravdu pěkně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne mulč, obvykle se nám vybaví mrtvé materiály jako například kůra stromů, posekaná tráva, seno, spadané listí, borové šišky, dřevitá vlna nebo dřevní štěpka. Ovšem použít lze i živé rostliny, skvělý je například rozrazil laločnatý (Veronica sublobata), který v našich podmínkách roste opravdu snadno.

Rozrazil laločnatý – něco o něm

Jde o evropský druh, jenž poměrně hojně roste od Velké Británie (jeho oblast výskytu zasahuje až do Švédska), až na jih po Ukrajinu a severní Středomoří. Naše podmínky mu beze zbytku vyhovují. Nejlépe se mu daří ve vlhčích lesích či křovinách, v zahradách a parcích nebo na okraji polí. Zavděčíte se mu polostinným stanovištěm s dostatkem živin a dusíku. A není bez zajímavosti, že jeho semena roznáší mravenci.

Plevel nebo užitečný pomocník?

Kolem této rostliny se však vyskytují značné kontroverze. Zatímco někteří oceňují tento druh rozrazilu právě pro jeho schopnost uchytit se prakticky kdekoliv, jiní mu nemohou přijít na jméno právě pro jeho značnou rychlost šíření. Faktem však zůstává, že z místa, kde roste, dokáže vytlačit většinu plevelů (až na pampelišku).

Když kvete, tak vypadá velmi půvabně, ale ani moře zelených lístků opravdu není k zahození. Na podmínky opravdu není náročný. A pokud ho vysadíte okolo hluboce kořenících rostlin (například ovocných stromů), pak jim nebude konkurovat v oblasti výživy a vy z něj získáte opravdu jen a jen samé výhody. Poroste dokonce i na štěrkovém stanovišti, kde se jiným rostlinám dařit nebude a snadno může nahradit i trávník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Živý mulč pod stromy

Pokud však hledáte ideální rostliny pod ovocné stromy, pak se nemusíte spoléhat jen na rozrazil laločnatý. Kombinovat ho můžete i s jiným druhy – získáte tak krásnou květinovou výsadbu, která pokvete po celou sezónu. A s čím tento druh kombinovat?

  • mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata)
  • barvínek menší (Vinca minor)
  • škornice šípolistá (Epimedium sagittatum)
  • kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense)
  • violka vonná (Viola odorata)

Živý mulč zeleninové záhony

Trochu jinak je však třeba postupovat při setí mulče na zeleninové záhony, které chcete do podzimu nebo dokonce po celý rok nechat ladem. A jaké druhy volit pro toto použití?

  • aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný lidové afrikán
  • čtyřboč rozložitou (Tetragonia tetragonoides) alias novozélandský špenát
  • šruchu zelnou (Portulaca oleracea)
  • ptačinec prostřední (Stellaria media) lidově známý jako ptačinec žabinec
  • kozlíček polní (Valerianella locusta)
iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud vás trochu matete názvosloví, pak vám prozradíme, že aksamitník je někdy též nazývaný lidové afrikán, ptačinec prostřední je obecně známý také jako ptačinec žabinec a čtyřboči rozložité se přezdívá novozélandský špenát. Ta je mimochodem jedlá stejně jako šrucha zelná nebo kozlíček polní. Můžete tak zabít hned dvě mouchy jednou ranou.

Aby se mulč dobře uchytil

Aby se však vaši zelení pomocníci na nové místě dobře a rychle ujali, doporučujeme je podpořit vhodnými prostředky. Skvělý je například dřevěný popel, který obsahuje mnoho cenných látek (například vápník, hořčík, sodík, fosfor či draslík). A kolik popela použít? Optimální dávka tohoto hnojiva při vysévání zeleného mulče se pohybuje mezi 30 až 50 gramy na m2. Výživu rozprostřete na místo nejpozději 14 dní před dalším setím či sázením zeleného mulče.

Jaké nevšední rostliny pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články