Jak očistit a oloupat kýbl brambor za pár vteřin? Zapomeňte na stereotypy z minulosti, použijte WC štětku

                   

Nové brambory s máslem a bylinkami společně s hrnkem kysaného mléka jsou krásnou vzpomínkou na dětství mnohých z nás. Není moc lidí, kteří by touto pochoutkou pohrdli. Na tuto chutnou večeři jsme se těšívali každé léto. Ovšem jen do té doby, než jsme měli hromadu brambor očistit. Nechtělo se nám nad nimi trávit tolik času s nožíky v ruce. Škoda, že tehdy nebyl internet a my neznali tuto vychytávku.

Stereotypy z minulosti

Nové brambory se od těch starých liší především tím, že se obvykle neloupou. Jejich slupka je natolik jemná, že ji stačí přejet nějakým hrubším předmětem a sloupne se sama. Kdysi se na tuto činnost používal výhradně ostrý nožík, který ale v nepříliš šikovných rukou dokázal leckdy napáchat paseku a tekla krev. S příchodem jednorázových houbiček hospodyňky zjistily, že brambory lze umýt pod tekoucí vodou drsnou stranou houbičky na nádobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Později se tento trik zdokonalil použitím nové jednorázové drátěnky. Občas se ale takto podařilo ucpat odpad jemnými slupkami od brambor, takže se od těchto vylepšení zase brzy upustilo. Vracely se staré dobré nožíky na škrabání. Občas někdo na škrabání dokonce rezignoval a i nové brambory zkrátka oloupal. Jak je ale všeobecně známo, především díky své lenosti vymyslel člověk spousty různých triků na ulehčení práce.

Nejrychlejší čištění nových brambor v domácích podmínkách

Pak to vzal do ruky chlap a vymyslel následující jednoduše proveditelný trik. Budete potřebovat vrtačku nebo šroubovák, kýbl, nové brambory podle potřeby, hadici s vodou a novou štětku na čištění WC. Doporučujeme, abyste ve vlastním zájmu používali výhradně aku nářadí, protože budete během práce s ním zároveň manipulovat s vodou. To, že štětka na WC má být dosud k čištění toalety nepoužitá, nemusíme, doufám, ani připomínat.

Pak už je postup jednoduchý. Odřízněte zploštělý konec držadla štětky na toaletu a upevněte ji na šroubovák nebo vrtačku. Brambory vložte do kbelíku a nalijte na ně čistou vodu. Pak zapněte nářadí a rychle točící kartáč ponořte mezi brambory. Aby oddělené slupky odtekly z kbelíku samy ven, proplachujte brambory během kartáčování čistou tekoucí vodou. Po uplynutí pár desítek vteřin je hotovo. Takto lze zpracovat i velké množství brambor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články