Zapomeňte na rýmu, alergii a virózy. Pomůže vám od nich tato rostlina a poradí si i s komáry nebo vysokým tlakem

                   

Pokojové rostliny obvykle pěstujeme kvůli jejich okrasné funkci, ovšem u rýmovníku (Plectranthus amboinicus) se rozhodně vyplatí udělat výjimku. Musí však jít o ten pravý, zvaný také mexický eukalyptus či kubánské oregano. Poznáte ho podle menších, světle zelených listů s jemným stříbrným chmýřím. A také podle charakteristické vůně připomínající meduňku a mátu zároveň.

Ověřte si, že máte doma ten pravý rýmovník. Vyplatí se to

Bohužel rostlin, které podobnými vlastnostmi disponují, existuje v českých domácnostech celá řada. Lidé si vyměňují jejich řízky jako ten nejvzácnější poklad (protože v květinářství je seženete málokdy) a nedají na ně dopustit. Mnohdy je však ve hře právě jen jejich vůně a nic víc. Pravý rýmovník vypadá trochu jako hluchavka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe se však prozradí v období nachlazení – jedno jediné vdechnutí jeho vůně okamžitě uvolní plný nos, zmírní bolesti hlavy apod. Mnohdy lze rovněž jeho listy smotat do ruličky a do nosu vložit. Pokud se ovšem do několika minut nedostaví úleva, pak máte doma rýmovník falešný a budete muset pátrat dál.

Kubánské oregano vlastně nepochází z Kuby

Jeho listy se hojně používají zejména v Karibiku a ve východní Asii. A to jako koření i jako lék. Ve skutečnosti však nejde o rodáka z Kuby, ale pochází z Indie. Je známý pro své antioxidační a antiseptické vlastnosti. Nejčastěji se používá jako obklad na hrudník při bronchitidě a jiných dýchacích obtížích. A k dostání je rovněž ve formě éterického oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ten je však nutné kvůli jeho vysoké koncentrovanosti naředit jiným neutrálním olejem. Muže jít třeba o olej ze sladkých mandlí, makadamový, avokádový, bio řepkový, jojobový nebo růžový. Lze ho používat pouze externě, a to při kousnutí či pobodání hmyzem nebo jako ošetření na řezné rány a oděrky kůže.

Při pěstování v místnosti má rýmovník řadu výhod

I když to tak na první pohled vypadá, rýmovník není jen sezónní bylinkou. I když se nejlépe uplatní během období nachlazení, ve skutečnosti má blahodárný vliv na vaše dýchací cesty po celý rok. Do místnosti, kde ho pěstujete, totiž uvolňuje cenné éterické oleje, a stará se tak o přívětivé klima. A má také repelentní účinek – odhání mouchy i komáry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trávíte večery často na zahradě? Pak se předtím potřete listy z této rostliny a žádný hmyz si na vás už netroufne. To vám garantujeme. A protože rýmovník velmi dobře snáší letnění, můžete ho na terasu či balkón přímo přenést, a odpudit tak všechen obtížný hmyz prakticky okamžitě.

Připravte si čaj z rýmovníku, pomůže proti neduhům

Ale to stále ještě není všechno. Utrhněte jeden čerstvý list rýmovníku, přelijte ho 200 ml horké vody a nechte deset minut vylouhovat (nejlépe pod pokličkou). Gratulujeme, právě jste si připravili lahodný čaj, který vám pomůže proti zánětům v hrdle, ale také proti bolestem hlavy nebo astmatu. Ale pomáhá i při alergii, vysokém krevním tlaku nebo při potížích s trávením. A stačí ho užívat 3krát denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odvar však lze použít i na ošetření drobných ran a poranění na kůži. Uplatní se také při menších popáleninách, infekci nebo při ošetření čerstvých jizviček. Ve formě obkladů pak pomáhá i proti revmatu. Nechcete čekat na odvar? Pak si na ránu přitiskněte čerstvý list, který jste předtím trochu promnuli v dlani. Jen pozor na alergickou reakci na jeho chloupky.

Léčivé uplatnění rýmovníku ještě nekončí

V Asii se jeho sušené listy přidávají do polévky novopečeným matkám. Přirozeně totiž podporují tvorbu mateřského mléka. A je o nich také známo, že skvěle neutralizují kapsaicin, obsažený v oblíbených chilli papričkách. Stačí požvýkat jeden list kubánského oregana a pálení v ústech způsobené příliš kořeněným jídlem bude rázem zapomenuto.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si léčivý sirup z rýmovníku, ještě to stihnete

A neměli bychom zapomenout ani na to, že v Indii je velmi oblíbený i tzv. kubánský čaj. Přesněji řečeno jde o sirup vytvořený z listů rýmovníku (Plectranthus amboinicus) a cukru. Vyrábí se za studena a jde o tradiční prostředek proti kašli a bolestem v krku. A jak ho připravit? Není to vůbec těžké. Nachystejte si asi 50 ks listů rýmovníku a 700 gramů cukru. Nyní vám už jen zbývá navrstvit tyto dvě ingredience do sklenice.

Naučte se rozpoznat pravý rýmovník na první pohled

Vytvořte vždy asi centimetrovou vrstvu listů, prosypte cukrem a opět narovnejte listy. To opakujte, dokud nebude sklenice plná. Zavíčkujte ji a nechte stát na slunci. Přibližně po dvou až třech týdnech se veškerý cukr změní v tekutinu (díky šťávě z listů). Tehdy sirup přeceďte a uskladněte na tmavém a chladném místě. Užívejte po lžičkách třikrát denně. Rychle pomůže a zachutná i dětem.

Jak si sirup z rýmovníku o něco vylepšit

Ale nemusíte zůstat jen u těchto dvou ingrediencí. Pokud do každé vrstvy cukru vložíte navíc kolečko citronu nebo pomeranče, získáte ještě další léčebný efekt navíc. Může jít také o limetku, kumquat apod. Ovšem nikoli o grep. Ten řadu příznivých účinků rýmovníku blokuje (což platí i pro další bylinky). Během doby nutné k odležení nezapomeňte pravidelně kontrolovat, zda je celý obsah sklenice v pořádku.

Největším nebezpečím je tvorba plísně v její horní části. V takovém případě vám nezbude než vše vyhodit a začít znovu. Vyplatí se tedy dbát na maximální čistotu používaných nástrojů. A dobrý tip na závěr? Ještě předtím, než začnete sirup nebo jiné prostředky z rýmovníku užívat, se vždy poraďte se svým lékařem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články