Už nikdy nevyhodíte starou záclonu. Má multifunkční využití, které vám bude sloužit roky

                   

Záclony do našich domácností zkrátka patří. Na oknech nám zajišťují soukromí a chrání nás proti nezvaným pohledům zvenčí. Čas od času je však nutné tohoto nezbytného pomocníka vyměnit. Starou záclonu by však byla škoda vyhodit do koše. Naopak. S trochou šikovnosti a s dobrým návodem ji přetvoříte ve skvělý produkt. Něco podobného stojí v obchodech docela dost peněz, ruční výrobou tedy ušetříte.

Ochraňte podprsenky při praní

Není tajemstvím, že spodní prádlo bývá vyrobeno z velmi jemných materiálů. A pokud ho svěříte pračce, můžete se jednoduše poškodit už jen tím, jak se otírá o její buben. A právě proto jsou v obchodech k dostání speciální sáčky a vaky, do nichž podprsenky, kalhotky nebo třeba saténové košilky při praní umístíte, a nebudete se tak muset o jejich perfektní vzhled ani kondici bát. Zkuste si jeden takový ušít. Budete potřebovat:

  • starou záclonu,
  • jehlu,
  • zip.

Sáčky ze záclony můžete využít i při nákupu nebo skladování ovoce a jiných potravin.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Připravte si dostatečně velký kus

Nejdříve záclonu nastříhejte na potřebnou velikost. Na každý sáček si nachystejte obdélník o rozměrech 42 krát 52 cm. Dva centimetry jsou totiž nutnou rezervou na švy. Bez ní by bylo naše dílo malé a rozhodně by vám neudělalo tak dobrou službu, jak od něj nejspíš očekáváte. Samozřejmě si můžete udělat i sáčky o něco větší, pokud máte spodního prádla hodně. Nikdy byste je však neměli přeplňovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Prádlo by se totiž nemuselo dobře vyprat. Ale zpátky k samotnému šití – jaký krok by tedy měl přijít na řadu teď? Obě strany sáčku sešijte, nechte nesešitou jen horní část. Tam totiž přijde zip, jenž budete k jeho používání potřebovat. Zvolte nejlépe takový, který barvou odpovídá zácloně, bude to vypadat mnohem lépe. Ale samozřejmě si můžete vzít k ruce jakýkoli zbytek, který najdete, pro praní doma je to vlastně jedno.

Vsaďte zip a máte hotovo

Vsazení zipu je finálním krokem. Pracujte pečlivě, záclona je přece jen o něco náročnějším materiálem na šití a mohla by se snadno potrhat. Jakmile máte hotovo, můžete sáček ještě otočit naruby a začistit všechna problematická místa. Rozhodně se to vyplatí. V bubnu se vám tak nebudou objevovat vypárané nitě ani podobný nepořádek. Vyhnete se tak nutnosti častějšího čištění pračky apod.

A jak ho používat? Všechno jemné spodní prádlo jednoduše vložte dovnitř a vyperte je přesně tak, jak jste zvyklí. Záclona je prodyšná, takže vodě nebude nic bránit v proniknutí k textiliím. Zároveň však nepřijdou do kontaktu s drsným bubnem pračky, takže nehrozí jejich poškození. Kdybyste něco podobného pořizovali ve speciálkách na spodní prádlo, utratili byste několik stokorun. Ovšem ušití ze staré záclony vás vůbec nic nestojí.

Podívejte se na podrobný návod krok za krokem. Hotovo budete mít skutečně za několik minut
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články