Samolepky na banánech a jejich význam: Čísla prozradí pesticidy i genetickou modifikaci

Samolepky na banánech nemají jen dekorativní účel – naopak, o ovoci hodně prozradí. Naučte se jejich význam správně interpretovat.

i Zdroj fotografie: Tupungato / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banány jsou všeobecně oblíbeným ovocem, které je ceněno pro svou lahodnou chuť a řadu zdraví prospěšných látek, jak píše web Prevention. Díky své všestrannosti jsou ideální svačinkou, přísadou na pečení i zdravou vložkou do salátů a různých pokrmů. Ne všechny banány jsou však stejné, pokud jde o zdravotní a ekologické aspekty. Chcete-li se při výběru těch, které konzumujete, rozhodovat informovaně, měli byste věnovat pozornost nálepkám na nich a pochopit, co znamenají.

Porozumění banánovým nálepkám

Banánové nálepky obvykle obsahují barevný kód, zemi původu a čtyř- nebo pětimístné číslo. Rozluštění tohoto kódu může poskytnout cenné informace o pěstitelských postupech a kvalitě ovoce.

  • Země původu: Na nálepkách je uvedena země, kde byly banány vypěstovány.
  • Čtyřmístný kód: Tento kód, který obvykle začíná číslem 3 nebo 4, označuje, že banány byly vypěstovány konvenčním způsobem za použití intenzivních zemědělských metod. Při pěstování jsou tyto banány často ošetřovány minerálními a organickými hnojivy včetně pesticidů a dalších chemických látek. Pokud máte obavy z používání pesticidů a chemických látek, měli byste být u banánů s tímto kódem opatrní.
  • Pětimístný kód začínající číslicí 9: Banány s pětimístným kódem začínajícím číslicí 9 byly vypěstovány tradičními metodami bez použití syntetických hnojiv, pesticidů nebo genetických modifikací. Tyto banány se často označují jako bio nebo organické banány a jsou považovány za ekologičtější a zdravější volbu, což potvrzuje i web Daily Mail. Těm dávám obvykle přednost já – chutnají navíc lépe než ty běžné.
  • Pětimístný kód začínající číslicí 8: Pětimístný kód začínající číslicí 8 označuje, že banány jsou geneticky modifikované (GM) nebo geneticky upravené. GM banány byly upraveny genetickou manipulací a mnoho spotřebitelů se jim raději vyhýbá kvůli obavám z dlouhodobých účinků na zdraví a životní prostředí.
Pokud si chcete být jistí, tím, co v obchodech kupujete, pak si zboží pořádně prohlédněte- zaměřte se třeba na nálepky na ovoci iZdroj fotografie: Patrick DB / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Pokud si chcete být jistí, tím, co v obchodech kupujete, pak si zboží pořádně prohlédněte- zaměřte se třeba na nálepky na ovoci

Informovaný výběr je důležitý

„Pokud dáváte přednost ekologicky šetrným variantám bez pesticidů, hledejte banány s pětimístným kódem začínajícím číslicí 9, která označuje ekologické pěstování. Pokud se naopak chcete vyhnout geneticky modifikovaným produktům, vyhněte se banánům s pětimístným kódem začínajícím číslicí 8,“ shrnuje informace paní Markéta L. Z Kunčic pod Ondřejníkem, která pracuje v obchodě už od doby, kdy opustila školu, jak sama říká. A právě na nálepky na ovoci prý své zákazníky často upozorňuje. „Vždycky je dobré vědět, co kupujete,“ dodává.

Mimochodem banánové slupky určitě nevyhazujte. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři jsme otestovali, že se skvěle hodí jako hnojivo pro orchideje nebo perfektní výživa pro hortenzie.

Na co dáváte při nákupu ovoce největší důraz vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články