Přirozený zdroj vápníku je pro dobrý růst sazenic zásadní. Pěstujte je přímo ve skořápkách, hnojte jódem, a ušetříte za květináče i hnojiva.
První jarní den už dávno proběhl a je tak potřeba myslet na všechny podstatné úkony, které k péči o zahradu v tomto čase neodmyslitelně patří. Kromě typického úklidu je nutné nachystat a přerýt záhony. Už víte, co do nich zasadíte? Já jsem se letos kromě klasických plodin a rostlin rozhodla udělat něco pro včely a koupila jsem si semena lučního kvítí, které je lákají. Víte ale, jak nejlépe sazeničky pěstovat, aby se jim v budoucnu dobře dařilo?
Vaječné skořápky nikdy nevyhazujte
Mnoho biologického odpadu končí v koši. Je to ale velká škoda, protože zkušený zahrádkář velmi dobře ví, že i věci, které zdánlivě připomínají odpad, mohou ještě dobře posloužit. Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti radili, že vaječné skořápky jsou výtečným přírodním hnojivem, které ocení prakticky všechny rostliny. Pro vysoký obsah vápníku, který se postupně uvolňuje, ale také stopové množství draslíku, fosforu, zinku a železa se z nich stává jedno z nejlepších hnojiv vůbec. Je možné přímo v nich ale předpěstovat i semena.
Jak na to? Web BytDůmZahrada doporučuje skořápky jako efektivní náhradu malého květináče, kterou lze po zesílení sazenic vložit přímo do půdy. Vyhnete se tak pikýrování, které je zdlouhavé a náročné. Podobně jako půlky skořápek lze ale použít i papírový karton, který je rozložitelný. Snadno tak zasadíte jakákoli semena, poté rozstřihnete jednotlivé díly a ty zasadíte rovnou do záhonu. „Každoročně takto pěstuji sazeničky rajčat, hrášku, celeru, lichořeřišnice, okurek, ale i bylinky,“ píše pan Bedřich z Loučky.
Pokud ale vysejete například pažitku, řeřichu na kousek vlhké vaty, nebo rovnou sazečku, může se dle webu PrimaReceptář jednat o velmi milou a nápaditou výzdobu.
Podpořte zdraví svých paprik jódem
Pokud si ovšem letos „myslíte“ hlavně na papriky, pak jim jen vápník ze skořápek stačit nebude. Stejně důležitý je totiž pro ně i jód. Proto jim každé dva týdny dopřejte zálivku připravenou z pěti litrů vody a jedné kapky jódu (pořídíte ho v lékárnách jako jódovou tinkturu nebo Jodisol). Uvidíte, že rychle zesílí a brzy i pokvetou a zaplodí.