Sazenice paprik budou silné jako kámen, stačí použít jód

Přirozený zdroj vápníku je pro dobrý růst sazenic zásadní. Pěstujte je přímo ve skořápkách, hnojte jódem, a ušetříte za květináče i hnojiva.

Sazenice paprik budou silné jako kámen, stačí jen použít jód i Zdroj fotografie: Freepik
                   

První jarní den už dávno proběhl a je tak potřeba myslet na všechny podstatné úkony, které k péči o zahradu v tomto čase neodmyslitelně patří. Kromě typického úklidu je nutné nachystat a přerýt záhony. Už víte, co do nich zasadíte? Já jsem se letos kromě klasických plodin a rostlin rozhodla udělat něco pro včely a koupila jsem si semena lučního kvítí, které je lákají. Víte ale, jak nejlépe sazeničky pěstovat, aby se jim v budoucnu dobře dařilo?

Vaječné skořápky nikdy nevyhazujte

Mnoho biologického odpadu končí v koši. Je to ale velká škoda, protože zkušený zahrádkář velmi dobře ví, že i věci, které zdánlivě připomínají odpad, mohou ještě dobře posloužit. Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti radili, že vaječné skořápky jsou výtečným přírodním hnojivem, které ocení prakticky všechny rostliny. Pro vysoký obsah vápníku, který se postupně uvolňuje, ale také stopové množství draslíku, fosforu, zinku a železa se z nich stává jedno z nejlepších hnojiv vůbec. Je možné přímo v nich ale předpěstovat i semena.

Africká fialka

Jak na rychle kvetoucí fialky: Pár kapek jódu a odvděčí se krásnými květy

Jak na to? Web BytDůmZahrada doporučuje skořápky jako efektivní náhradu malého květináče, kterou lze po zesílení sazenic vložit přímo do půdy. Vyhnete se tak pikýrování, které je zdlouhavé a náročné. Podobně jako půlky skořápek lze ale použít i papírový karton, který je rozložitelný. Snadno tak zasadíte jakákoli semena, poté rozstřihnete jednotlivé díly a ty zasadíte rovnou do záhonu. Každoročně takto pěstuji sazeničky rajčat, hrášku, celeru, lichořeřišnice, okurek, ale i bylinky,“ píše pan Bedřich z Loučky.

Pokud ale vysejete například pažitku, řeřichu na kousek vlhké vaty, nebo rovnou sazečku, může se dle webu PrimaReceptář jednat o velmi milou a nápaditou výzdobu.

Přírodní stimulátor pro rychlé klíčení semen může být účinným pomocníkem pro všechny, kdo si chtějí svoji úrodu perfektně pojistit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Vaječné skořápky jsou cenným zdrojem vápníku, který je pro růst rostlin zcela zásadní. A skvěle živiny doplní i jód

Podpořte zdraví svých paprik jódem

Pokud si ovšem letos „myslíte“ hlavně na papriky, pak jim jen vápník ze skořápek stačit nebude. Stejně důležitý je totiž pro ně i jód. Proto jim každé dva týdny dopřejte zálivku připravenou z pěti litrů vody a jedné kapky jódu (pořídíte ho v lékárnách jako jódovou tinkturu nebo Jodisol). Uvidíte, že rychle zesílí a brzy i pokvetou a zaplodí.

Jak používáte vaječné skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články