Šikovné způsoby, jak se zbavit zažloutlého okenního parapetu

                   

Během úklidu musíme vždy projít tolik míst a povrchů, že někdy zapomeneme na parapet. Ale i tam se hromadí prach, špína a drobné nečistoty. Bez ohledu na to, jak čistá je místnost a vaše domácnost, neuklizený parapet může všechno zničit. Péče o něj je přitom mnohem snazší, než si myslíte. Podívejte se na pár nejlepších metod čištění okenních parapetů, které odstraní i odolnou špínu.

Mezi produkty, které budete potřebovat, patří například:

  • tuhý prostředek na prádlo
  • kyselina octová,
  • melaminová houba,
  • křída a zubní pasta.

Křída a pasta

Tenhle trik možná znáte, protože ho používali už naše babičky. Abrazivní složení dobře čistí skvrny a má úžasný bělící účinek. Stačí, když rozdrtíte křídu a vezmete pevnou bílou pastu. Dáte obojí na kartáček nebo vlhkou houbu a vetřete do povrchu. Po odstranění všech nečistit opláchněte parapet a otřít do sucha. Před použitím na barevném povrchu proveďte test na nenápadném místě, protože tato směs skutečně dobře bělí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Soda a tekuté mýdlo

Tato metoda je také velice jednoduché a levná. V malé nádobě smíchejte tři lžíce jedlé sody a čtyři lžíce tekutého mýdla. Otřete parapet touto jednoduchou směsí a nechte alespoň 30 minut působit. Skvěle bude fungovat na běžnou špínu, ale také na staré nečistoty, kterých se nemůžete zbavit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Po dokončení reakce látku opláchněte a otřete povrch do sucha. Velkou výhodou všech těchto metod je, že jsou úžasně levné a potřebné prostředky máte doma, takže si na to musíte jen vzpomenout.

Prací prostředky

V tomto ohledu můžete využít hned dvě možnosti. Jednou variantou je klasický bělicí prášek, který vyčistíte špínu a zároveň vybělíte zažloutlé oblasti na parapetu. Povrch stačí práškem jen posypat a trochu přidat na hodně špinavých místech. Navlhčete houbu a tvrdou stranou ošetřete každou nečistotu a poté celý povrch. Potrvá to jen pár minut a budete mít nádherně bílý a čistý parapet.

iZdroj obrázku: Alamy.com

Druhou možností je tuhé mýdlo na praní. Určitě máte s některým zkušenost. A pokud máte malé děti, tak ho máte doma zaručeně. Tento všestranný domácí čistič si poradí se spoustou nečistot. Používejte spíše mýdlo nebo tekutý prostředek, protože je koncentrovanější. Nastrouhejte blok a rozpusťte v horké vodě. Vyčistěte parapet mýdlem a vodou. Pokud některé skvrny nejsou zcela umyty, ošetřete je mýdlem, nechte působit 30 minut a poté opláchněte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články