Šikovný postup zaručí celoročně čerstvé zásoby kopru bez mrazení a éček

                   

Dnes si ukážeme, jak uskladnit lahodný kopr po několik měsíců tak, aby neztratil nic ze své chuti, vůně ani léčivých účinků. Pokud však očekáváte návod na dokonalé zmrazení nebo olejový nálev, pletete se. Jde to totiž mnohem jednodušeji. Stačí si opatřit šikovného kuchyňského pomocníka a kopr zpracovat tím správným způsobem.

Po dvou měsících stále jako čerstvý

Kopr vonný (Anethum graveolens) patří mezi byliny, které můžeme zkonzumovat opravdu celé (snad jen vyjma kořenů). Potěší nás stonky i listy. Zelenou nať jednoduše očistěte a pokud je to třeba, pak také omyjte. V takovém případě ji však před zpracováním dobře osušte nebo jinak zbavte přebytečné vlhkosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odstraňte z bylinky všechny silné stonky a vložte ji do krabičky nebo sklenice. Volte však tu s vakuovacím víčkem, které dobře přilehne a nepustí k bylince žádný vzduch. A teď už zbývá vše pouze uložit do lednice. Kopr tu vydrží nejméně dva měsíce přesně v takovém stavu, v jakém jste ho dovnitř ukládali. A můžete ho samozřejmě postupně odebírat. Jen pokaždé nezapomeňte nádobu zase důkladně uzavřít.

Kopr se hodí i jako léčivka na četné neduhy

Už naše babičky věděly, že skvěle osvěžuje dech. Umí také uklidnit bolesti břicha, podporuje nervový systém, pomůže ledvinám k lepšímu fungování a dokonce se doporučuje i na hubnutí. Umí totiž naše tělo podpořit ve spalování tuků. Jeho hlavní účinnou složkou jsou éterické oleje, jež zároveň působí i jako silné antioxidanty. V každé rostlině tvoří až 6 % obsahu (nejvíce ho najdeme v mladých výhonech).

iZdroj fotografie: Freeimages

Jak si užít léčivé účinky kopru

Často se označuje jako bylinka pro ženy, protože obsahuje malé množství přírodních fytoestrogenů, které přispívají ke zlepšení vzhledu poprsí i kůže. A dále je tu samozřejmě i ono zmíněné hubnutí. Pro tyto účinky si připravte čaj z 250 ml vody a dvou lžiček koprových semen. Pijte 2-3x denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vsadit lze rovněž na tinkturu ze 100 ml alkoholu (nejméně 50%), do níž nasypete tři nebo čtyři čajové lžičky drcených semen. Za osm dnů jsou účinné látky vylouhovány. Tinkturu užívejte třikrát denně v množství jedné lžičky, a to vždy před jídlem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kopr také působí jako silné antidepresivum a doslova nám vrací radost ze života. Nejjednodušeji se v tomto případě užívá ve formě prášku. Semena nadrťte a užívejte po čajových lžičkách (dvě lžičky za den). Prášek však hned nepolykejte, ale podržte ho asi čtvrt hodiny pod jazykem, aby mohl začít působit bez nežádoucího vlivu žaludečních šťáv. Celá kúra by měla trvat tři týdny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články