Nepříjemné skákání na lidi a vítání návštěv. Víme, jak to vašeho psa odnaučit

                   

Jedná se o velmi častý zlozvyk psů. Nejčastěji lidi poskáčou, jakmile vstoupí do dvěří. A je jedno, jestli se jedná o páníčka, nebo o návštěvu. Vzniklá situace může být velmi nepříjemná. Často se na psa rozzlobíme, protože nás zašpinil a běhá kolem nás, ale radostné zvíře, které je šťastné, že nás vidí, skáče dál a dál.

Odstrkování pro ně znamená zábavnou hru 

Psi velmi často berou odstrkování, ke kterému v případě skákání přistoupíme, jako hru. Tím, že psa shazujeme z našich nohou, ho vyprovokujeme k tomu, aby své chování stupňovat. Velmi často z tohoto radostného vítaní vyjdeme nejen špinaví, ale dokonce také poškrábaní. Je zapotřebí tento typ chování zastavit již na začátku, ideálně ve štěněcím věku.

iZdroj fotografie: Pexels

Psa však tohoto zlozvyku můžeme zbavit i v dospělosti, bude k tomu ale potřeba trpělivost. Základním pravidlem, jak psa tohoto zlozvyku zbavit, je ignorovat ho. Jak již bylo zmíněno, pes může odstrkování rukou brát jako výzvu ke hře. V tom případě nemá ani tušení, že dělá něco, co se jeho páníčkovi nelíbí. Mnohem lepším řešením je tedy jeho chování ignorovat a pokud na nás skáče, obrátit se k němu bokem.

Vhodné chování se odměňuje, nevhodné ignoruje

Než se pustíme do odnaučování zlozvyku, je dobré si stanovit, co jiného má pes dělat. To je chování, které budeme následně odměňovat. Pokud tedy chceme, aby pes při našem příchodu domů seděl a čekal, budeme odměňovat tento druh jeho chování. Pokud ale přijdeme domů a pes na nás skočí, otočíme se k němu bokem.

iZdroj fotografie: Pexels

Jakmile si sedne na zem a bude se dívat na nás, pochválíme ho a pohladíme. Jedině tak postupem času docílíme toho, že v momentě, kdy se doma otevřou dveře, náš pes za nimi bude poslušně sedět. Odnaučení zlozvyku není složité, jen je zapotřebí mít předem stanovený cíl a zvolenou cestu, jak se k němu dostat.

Díky tomu se dá trénink rozdělit na menší části a radost ze splněného cíle s ním oslavit po každém úspěchu. I malý pokrok je potřeba odměnit pamlskem. Dejte ale pozor na to, aby nově nastavená pravidla dodržovala celá rodina i přátelé. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články