Skořápky jsou vzácné jako zlato, ale jen málokdo ví o jejich užitečných metodách využití

                   


Vždy, když používáte vejce, vyhodíte skořápky do koše? Nedělejte to! Můžete s nimi hnojit půdu na zahradě i pokojové rostliny. Skořápky totiž obsahují nejen hodné vápníku, ale také další cenné stopové prvky a minerály, jako je křemík, fluor a zinek, ale také mnoho dalších užitečných látek. Zejména pomáhají rostlinám doplňovat zásoby potřebných látek, díky nimž budete mít úžasnou úrodu a všechny rostliny se budou cítit velmi dobře.

Odkyselení půdy a boj se škůdci

Skořápky pomáhají snížit procento kyselosti půdy. Obohacují humus o užitečné látky. Prášek z vaječných skořápek lze tedy přidat do jámy na kompost humusu a na jaře získáte vynikající hnojivo. Kromě toho jsou skořápky vynikající ochranou proti škůdcům. Zdá se to divné, ale skořápka vám může pomoci v boji proti klíšťatům – jednomu z nejnebezpečnějších škůdců pro zahradu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Nasekejte skořápku na kousky, smíchejte je s nerafinovaným rostlinným olejem a rozložte do hlíny. Hmyz směs ochutná a zemře. Můžete si připravit také skořápkový prášek a posypat s ním larvy bramborových škůdců, za pár dní zemřou. Chcete-li chránit rostliny před hlemýždi a housenkami, vytvořte kolem ochrannou konturu kousků skořápek a oni se přes ně zkrátka nedostanou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Mulčujte skořápkami půdu

Pokud skořápky rozdrtíte na velké kusy a promícháte je s vrchní vrstvou půdy, získáte nádherný mulč. Nechte půdu dýchat, udržujte vlhkost a nedovolte plevelu vyrůst. Některé skořápky rozemelte na prach, pak pomůžou semenům rychleji růst. Stačí zasít semínka, posypat je prachem a přikrýt zeminou. Semena můžete také zasít na polovinu vaječných skořápek – takže rostliny dostanou živiny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Stejně tak můžete skořápky přidat k sazenicím, získají tak další zdroj potravy. Skvělé vlastnosti skořápek lze využít také pro již zasazené rostliny v domácnosti. Stačí rozemleté skořápky smíchat s čistou vodou a nechat několik dní odstát v dobře větrané místnosti. Potom můžete tuto vodu s práškem ze skořápek využít k zalévání pokojových rostlin. To samé lze samozřejmě dělat také s venkovními rostlinami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články