Skrytá funkce oken značně ovlivní teplotu i vlhkost v bytě. Málokdo o ní ví, ocení ji ale úplně každý

Zima se v našich zeměpisných končinách projevuje především chladnými teplotami. Ale jejich dopad je možné eliminovat okny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Topení během zimy bývá jednou z největších položek, která každoročně narušuje kondici rodinného rozpočtu. A letos je vše ještě markantnější než dříve, a to kvůli zdražování energií. Ne vždy se však šetření vyplácí. Pokud totiž v domě či bytě topíte na optimální teplotu, ale zároveň přitom zapomínáte na pravidelné větrání, mohou se ve skrytých rozích rozvinout nepříjemné plísně. A to je něco, o co rozhodně nikdo nestojí. Správné použití oken však tomu dokáže velmi dobře předejít.

Proč je nedostatečné větrání špatné

Pobyt v místnostech přirozeně zvyšuje vlhkost jejich ovzduší. Vydechujete ji, případně se do ovzduší dostává vlivem vaření, skrze pokojové rostliny apod. Vyšší vlhkost vzduchu (okolo 60 až 70 %) je pro vaše zdraví prospěšná. Brání totiž vysušení sliznic a pocitově přispívá k lepší tepelné pohodě. Ovšem pokud je jí příliš, může podporovat právě vznik a růst plísní a dalších patogenních organismů.

Proto je velmi důležité aplikovat během zimy správné větrání. Ovšem i tahle mince má dvě strany. Pokud totiž budete větrat příliš, vypustíte ven také velké množství tak pracně vytvořeného tepla. Ovšem nebudete-li větrat vůbec, bude se časem zvyšovat množství vlhkosti a oxidu uhličitého v místnosti, takže pobyt v ní nebude v zimě vůbec příjemný. A jak tedy tento problém vyřešit?

Skrytá funkce oken důležitá v zimě iZdroj fotografie: Pixabay

Využijte funkci mikroventilace

Moderní okna však naštěstí na tuto eventualitu myslí. Mají totiž zabudovanou funkci mikroventilace, která se stará o mírnou výměnu vzduchu i ve chvíli, kdy je okno zavřené. Abyste ji však mohli plně využít, musíte zajistit, aby nebyl přístup k oknu ničím omezován. V první řadě proto odstraňte všechny závěsy nebo hustě tkané záclony, které by mohly proudění vzduchu bránit (tím prospějete i svým pokojovým rostlinám, protože i obyčejná záclona dokáže pohltit poměrně velké množství tepla).

Mikroventilaci na oknech aktivujete poměrně snadno, stačí vzít za kliku a otočit ji pod úhlem 90 stupňů směrem ke stropu. Postupujte stejně, jako kdybyste chtěli okno otevřít. Okenní křídlo přitlačte k rámu a mírně zatlačte. Pokud budete chtít později okno otevřít na klasickou ventilaci, jednoduše pohyb dokončete směrem vzhůru. Pozor si však dejte při otvírání okna dokořán. Pokud byste to chtěli udělat přímo přechodem z mikroventilace, může někdy vypadnout. Proto je lepší ho zavřít, a pak klasicky otevřít.

Skrytá funkce oken důležitá v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat, že funguje mikroventilace

Pokud vaše okno tuto funkci nemá (a u opravdu levných oken se to stát může), nepůjde vám klika v 90 ° úhlu zafixovat. Jestliže ovšem chcete mít přece jenom jistotu, pak si dobře prohlédněte rám okna. Okno by totiž mělo přestat těsně přiléhat a po přiložení dlaně by měl být patrný mírný průvan. Jde o skvělou mezeru pro výměnu vzduchu, která však zároveň zamezí jakýmkoli nadbytečným ztrátám tepla.

Myslete však na to, že tento systém nemůže zcela nahradit klasické větrání, jednou nebo dvakrát denně je proto stále třeba okna otevřít dokořán. Jinak se budete s potížemi souvisejícími s vysokou vlhkostí vzduchu v místnosti potýkat neustále.

Jak během zimy větráte svoje bydlení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články