Skutečný a produktivní boj proti slimákům přírodní cestou. Ve spěchu opustí zahradu a už se nikdy nevrátí

                   

Mnoho rostlin na zahradě ohrožují slimáci. Obzvlášť nepříjemné je, pokud vám napadnou ovoce a tím sníží úrodu.

Abyste slimákům zabránili zničit vaši práci, můžete samozřejmě použít chemikálie. To je však bezpečné jen v případě záhonu. Existují však šetrnější metody, jak se zbavit těchto slizkých nezvaných hostů. O jednotlivých způsobech budeme hovořit níže.

Čeho se slimáci bojí

Slimáci se bojí soli, hořčice, kvetoucí kopřivy, kávové sedliny, černého pepře, vaječných skořápek a superfosfátu. Místo vápna můžete použít roztok dvou litrů vody a 40 mililitrů amoniaku. Ne vždy vám budou tyto věci fungovat. Hlavním důvodem, proč nemusí všechny výše uvedené metody fungovat, je to, že byl použit pouze jeden produkt a v nedostatečném množství. Pro skutečný a produktivní boj proti slimákům je nutné v dostatečném množství namíchat různé věci.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Všechny tyto metody jsou neškodné pro zahradu a zdrcující pro slimáky. Kolem hostitele je ideální rozložit kvetoucí kopřivy, zkroutit větve a pokropit je trochou zeminy. K ochraně zahrady a záhonů používejte současně 3–4 různé výrobky, například vaječné skořápky, kopřivy, černý pepř a hořčici. Pokud používáte vaječné skořápky rozdrolené nadrobno, mějte na paměti, že tloušťka ochranného proužku musí být alespoň 20 centimetrů. Pokud jich rozložíte okolo rostlin málo, nebudou mít vůbec žádný účinek.

Málo skořápek? Nevadí

Pokud například nemáte dostatek skořápek, nevadí. Můžete udělat několik řádků. Jeden ze skořápek, další z hořčice, černého pepře a kávové sedliny. Díky tomu bude vás boj proti slimákům efektivnější. Ve výsledku se dostanete na 50-60 cm. Je také žádoucí dávat nástrahy do rohů. Další možností, jak se zbavit slimáků je zakopat do země nádoby s tekutinou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Slimáci milují alkohol, zejména pivo, jablečný mošt nebo fermentovaný jablečný džus. Můžete jednoduše nashromáždit trochu shnilých jablek, nakrájet je, zalít vodou a nechat na slunci. Za pár dní začnou kvasit a vy je můžete použít jako návnadu. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit slimáků je smíchat vodu se solí, vysoká koncentrace soli však škodí rostlinám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články