Skvrny a nečistota zmizí cobydup, stačí použít bramborový škrob

Pokud se potýkáte s nepříjemnými mastnými skvrnami na oblečení nebo třeba čalounění, zkuste si k ruce vzít bramborový škrob.

Skvrny na oblečení i Zdroj fotografie: Uživatel Lara604 / Creative Commons / CC BY
                   

Zjištění, že něco tak jednoduchého jako bramborový škrob může být mocnou zbraní proti mastným skvrnám, špíně a nepříjemným pachům v domácnosti, pro mě bylo jako zjevení. To, co si většina z nás spojuje hlavně se zahušťováním omáček nebo přípravou koláčů, v sobě skrývá potenciál, který dalece přesahuje kuchyňskou sféru. Nevěříte? Přesvědčím vás.

Škrob proti mastným skvrnám

Snad každému z nás se někdy stalo, že mu na oblíbené tričko nebo ubrus ukápla kapka mastné omáčky. Ale místo toho, abyste sáhli po drahých pracích prostředcích, zkuste skvrnu nejprve posypat bramborovým škrobem, jak radí web TheyWear. Pak už stačí jen ho jemně vetřít do látky a nechat několik hodin působit. Prádlo vyperte jak obvykle (předtím ho však neoplachujte, mohlo by to být kontraproduktivní).

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Oživení starých bot

Ale to není všechno. Bramborový škrob může také obnovit lesk semišových bot – a to nejenom těch, na nichž ulpěla nějaká ta mastnota. Prostě je posypte škrobem a ráno vykartáčujte. Uvidíte, že budou vypadat docela jako nové.

Záchrana pro ledničku

Bojujte s výskytem nepříjemných pachů v lednici? I zde vám přijde na pomoc bramborový škrob. Miska tohoto bílého prášku umístěná v lednici nejenže pohltí vlhkost, ale také neutralizuje pachy, takže vnitřek lednice bude svěží a příjemný. Podle webu AkčníCeny pak velmi podobně působí i docela obyčejný ocet.

Použití docela obyčejného kukuřičného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení. iZdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
Použití docela obyčejného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení

Univerzální čisticí prostředek

Nezáleží na tom, co a kde potřebuje vyčistit. Směs bramborového škrobu a vody vytvoří pastu, která je šetrná pro většinu povrchů, a přitom si poradí i tou nejodolnější špínou. Ať už se jedná o kuchyňské pracovní desky, skleněné povrchy nebo kovové části, uvidíte, že nich škrob odstraní jakoukoliv špínu bez rizika poškrábání. U odolného znečištění je vhodné nechat pastu chvíli působit, většinou však můžete začít s drhnutím ihned.

A stejně šikovně vám škrob pomůže i při čištění zašlých a zamaštěných utěrek. Podrobný postup popsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké domácí čističe používáte nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články