Tyto triky vás zaručeně zbaví slimáků na zahradě. Zaskočte je různými pastmi a návnadami

                   

Slimáci jsou žravými škůdci snad na každé zahradě. Zanechávají za sebou rostliny s nepravidelnými požerky, nebo je spasou celé. Napadená zeleň, která tento útok přežije, je pak oslabená a náchylná na nejrůznější nemoci. Nedovolte těmto plžům, aby vaši zahradu zničili. Nejlepším způsobem, jak tyto škůdce regulovat, je omezení jejich rozmnožení a pohybu po zahradě. 

Zabraňte slimákům v pohybu 

Když vysvitne slunce a půda začíná být suchá a horká, slimáci hledají nejrůznější úkryty na vaší zahradě, jako jsou různé zastíněné vlhké plochy. Pokuste se jim k těmto místům zamezit přístup pomocí materiálů, skrz které se nedostanou. Vhodnými přírodními pomocníky jsou například skořápky od vajec, popel nebo piliny. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se týče chemických regulátorů, na slimáky působí přípravky zvané moluskocidy. Jedná se o pesticidy ve formě granulí modré barvy. Při použití chemických nástrah dbejte na správné zásady použití a pozorně si přečtěte příbalový leták. Také mějte na paměti, že chemické látky mohou mít vliv nejen na vámi vybrané škůdce. Vybírejte přípravky, které jsou šetrnější k prostředí, vodě a včelám.  

Rozmístěte po zahradě návnady 

Efektivním způsobem, jak nalákat velké množství slimáků na určité místo, je rozmístění pivních pastí. Slimáky vůně piva přitahuje a když do něj přidáte cukr, bude pro ně neodolatelné. Směs piva a cukru stačí nalít do nějakých kelímků (např. od jogurtu) a umístit je na několik míst v zahradě. Během jedné noci se dočkáte skvělých výsledků. Ráno stačí kelímky sebrat a slimáky v nich zlikvidovat. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Další možností přilákání těchto škodlivých plžů je použití návnady z listů nebo plodů posbíraných na vaší zahrádce. Zeleň stačí umístit na zahradu a zakrýt ji několika menšími dřevěnými deskami tak, aby pod nimi bylo pár centimetrů místa. Slimáky tato návnada naláká a konstrukci použijí jako úkryt za suchého dne. Pro vás pak bude jejich sběr a následná eliminace mnohem jednodušší.  

Existuje mnoho způsobů, jak se slimáků zbavit, a to bez použití chemie. Objevte ty nejlepší
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články