Ať se nám to líbí nebo ne, různé druhy plžů jsou nedílnou součástí našich zahrádek. Mezi tyto plže patří slimáci a hlemýždi, kteří jsou ohrožujícím faktorem pro vzkvétání vaší zahrádky a úspěšnou sklizeň. Tito škůdci mají rádi vlhké dny pod mrakem a pokud jim podmínky přejí, jsou schopni zničit celou vaši úrodu.
Triky, jak se zbavit slimáků
Nepřítelem slimáků a hlemýžďů je sucho, proto je vhodné zahrádku zalévat v ranních hodinách a vyhnout se zálivce listů. Vašim plodinám to pomůže nejen proti plžům, ale také proti houbovým chorobám. Další účinnou zbraní je dřevěný popel. Stačí ho nasypat kolem plodin a kontrolovat, než ho smyje voda. Pak je nutno aplikovat znovu.
Pivo na slimáky aneb pasti
Kromě vašeho chutného salátu slimáky přitahuje i vůně kvasnic. Připravte na ně léčku a rozmístěte po zahradě několik pivních pastí. Jejich příprava je jednoduchá, stačí vám jen pivo a obyčejný kelímek např. od jogurtu, který zapustíte do terénu. Hned druhý den ráno vám předvedou svou účinnost. Chycené slimáky jednoduše vezměte a zlikvidujte.
Co odpuzuje slimáky? Bylinky
Vůně některých rostlin slimáky odpuzuje. Patří mezi ně česnek, máta, tymián, petržel a saturejka. Vysazení těchto rostlin kolem záhonků vám zaručí, že se k nim slimáci nepřiblíží. Ze zmíněného česneku lze připravit i postřik, na který vám postačí několik větších stroužků česneku. Stroužky je třeba povařit ve vodě, scedit, a poté tekutinu přelít do postřikovače. Aplikace postřiku kolem konkrétních rostlin jim zaručí ochranu před těmito žravými škůdci.
Co žere slimáky? Kachny i hlístice
Co se týče živočichů, osvědčeným způsobem pro boj se slimáky je použití hlístic rodu Phasmarhabditis, které bývají k zakoupení v suchém stavu. Je nutné je tedy namočit a aplikovat na nástrahu (např. listy). Hlístice jsou následně slimáky pozřeny a postupně je zabijí. Dalším živočichem, který si na slimácích pochutná, je indický běžec. Jedná se o druh kachny nenáročný na chov. Stačí ho vypustit na vaši zahradu a se slimáky si hravě poradí během pár minut.