Slimáci už na vaší zahradě v životě nebudou mít šanci. Bezpracné likvidace zkušených zahradníků jako jediné opravdu fungují

                   

Ať se nám to líbí nebo ne, různé druhy plžů jsou nedílnou součástí našich zahrádek. Mezi tyto plže patří slimáci a hlemýždi, kteří jsou ohrožujícím faktorem pro vzkvétání vaší zahrádky a úspěšnou sklizeň. Tito škůdci mají rádi vlhké dny pod mrakem a pokud jim podmínky přejí, jsou schopni zničit celou vaši úrodu.  

Triky, jak se zbavit slimáků

Nepřítelem slimáků a hlemýžďů je sucho, proto je vhodné zahrádku zalévat v ranních hodinách a vyhnout se zálivce listů. Vašim plodinám to pomůže nejen proti plžům, ale také proti houbovým chorobám. Další účinnou zbraní je dřevěný popel. Stačí ho nasypat kolem plodin a kontrolovat, než ho smyje voda. Pak je nutno aplikovat znovu.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Pivo na slimáky aneb pasti

Kromě vašeho chutného salátu slimáky přitahuje i vůně kvasnic. Připravte na ně léčku a rozmístěte po zahradě několik pivních pastí. Jejich příprava je jednoduchá, stačí vám jen pivo a obyčejný kelímek např. od jogurtu, který zapustíte do terénu. Hned druhý den ráno vám předvedou svou účinnost. Chycené slimáky jednoduše vezměte a zlikvidujte.

Co odpuzuje slimáky? Bylinky

Vůně některých rostlin slimáky odpuzuje. Patří mezi ně česnek, máta, tymián, petržel a saturejka. Vysazení těchto rostlin kolem záhonků vám zaručí, že se k nim slimáci nepřiblíží. Ze zmíněného česneku lze připravit i postřik, na který vám postačí několik větších stroužků česneku. Stroužky je třeba povařit ve vodě, scedit, a poté tekutinu přelít do postřikovače. Aplikace postřiku kolem konkrétních rostlin jim zaručí ochranu před těmito žravými škůdci. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Co žere slimáky? Kachny i hlístice

Co se týče živočichů, osvědčeným způsobem pro boj se slimáky je použití hlístic rodu Phasmarhabditis, které bývají k zakoupení v suchém stavu. Je nutné je tedy namočit a aplikovat na nástrahu (např. listy). Hlístice jsou následně slimáky pozřeny a postupně je zabijí. Dalším živočichem, který si na slimácích pochutná, je indický běžec. Jedná se o druh kachny nenáročný na chov. Stačí ho vypustit na vaši zahradu a se slimáky si hravě poradí během pár minut.  

Jak na výrobu pivní pasti krok za krokem. Slimáci nebudou mít šanci
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články