Zjistěte na podzim, kde slimáci zimují a zničte vajíčka. Na jaře už vás nikdy trápit nebudou

                   

Letošní léto bylo pro množení mnoha škůdců jako stvořené. A ani slimáci nebyli výjimkou. Bylo by ovšem chybou si myslet, že se jich během zimních měsíců zbavíme. Na to jsou až příliš odolní. Dokážou si najít i tu nejmenší škvírku, do které se schovají a přečkají tak nejnepříznivější období roku. A co dělat proti tomu, aby se to nestalo?

Zjistěte, kde slimáci zimují

Jakmile se venku dostatečně ochladí, vydejte se na lov. Nadzdvihněte všechna prkna, kůru, květináče – a vůbec nahlédněte do všech vlhkých míst, kde by se mohli slimáci ukrývat před zimou. Všechny, které tu najdete, pak samozřejmě zlikvidujte. To však není všechno. Zaměřit byste se měli i na mnohem nenápadnější „přeživší.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zlikvidujte vajíčka, která přežívají v půdě

Dospělých slimáků totiž zdaleka do jara nepřežije tolik, kolik si nejspíš myslíte. Naopak, většina těch, kteří vám na jaře zplundrují zahrádku, se vylíhne z vajíček. Ta jsou v současné době již bezpečně uschována pod zemí, kde jim nic nehrozí. A právě to byste měli změnit. A jak na to? Využijte postup našich babiček.

Půdu stačí jednoduše hluboce proorat. A co si pod tímto pojmem představit? Bohatě postačí, pokud ji obrátíte do hloubky 10-12 centimetrů. Právě tady někde totiž slimáčí vajíčka zimují (a spolu s nim i mnoho dalších škůdců). Takže pokud tuto část zeminy vystavíte mrazu, spolehlivě všechny škůdce zlikvidujete. A to za trochu té námahy rozhodně stojí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si správná výsadbová schémata

Existuje také celá řad rostlin, které slimákům „nevoní“ a ti se jim tedy obloukem vyhýbají. A není nic jednoduššího, než jimi obehnat kupříkladu vaše záhonky se zeleninou. A co tedy na jaře vysadit? Proti slimákům se nejlépe uplatní tyto druhy:

  • levandule (Lavandula)
  • šalvěj (Salvia)
  • rozmarýn (Rosmarinus),
  • tymián jinak zvaný mateřídouška (Thymus)

Naopak doslova milují rebarboru. Stačí jim věnovat jeden stinný kout zahrady a už je nikde jinde nepotkáte. Pod rebarborou je pak můžete každý den také pravidelně sbírat. Budete překvapeni, kolik se jich sem z celého širokého okolí stáhne. Vaše záhonky ovšem budou v bezpečí a o to jde přece především.

A kteří škůdci dělali letos na zahrádce největší starosti vám?

Zjistěte, jak si se slimáky poradit bez chemie a jednou provždy
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články