Snadné a funkční metody pro regulaci plevele bez použití drastické chemie

                   

Boj s plevelem je nekonečnou prací snad pro každého zahradníka. Pokud si chcete práci ulehčit, nemusíte se hned uchýlit k použití drastických a potenciálně nebezpečných chemikálií, protože vám mohou pomoci i zdánlivě obyčejné suroviny, které se najdou snad v každé domácnosti. Několik následujících rad přináší funkční způsoby pro odstranění plevele téměř bez námahy.

Solný roztok

První způsob ošetření proti plevelu spočívá v použití solného roztoku. Jeden díl soli rozpusťte zhruba v dvojnásobném množství vody. Tento roztok pak používejte pro postříkání plevele. Pro zabránění růstu plevele můžete některá místa rovnou posypat vrstvou soli. Pozor však na použití v blízkosti citlivých rostlin. Postřik se snažte aplikovat co nejvíce přesně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik alkoholem

Druhý domácí prostředek proti plevelům využívá schopnost alkoholu podpořit dehydrataci rostlin, takže zasažená rostlina jednoduše uschne. Smíchejte 30 ml tvrdého silného alkoholu se 2 sklenicemi vody. Pro lepší použití přidejte menší množství tekutého mýdla. Následně promíchejte a používejte pro zalití a postřik plevelných rostlin.

Mulčování s pomocí novin

Další rada spočívá ve vytvoření speciálního mulčovacího systému. Budete potřebovat obyčejné noviny, do kterých vytvoříte otvory pro pěstované rostliny. Aby byla metoda ještě účinnější, přidejte nahoru další vrstvu mulče například v podobě posekané trávy. Noviny zabrání pronikání slunečního světla, takže žádný plevel nebude moct růst.

Jedlá soda

Mezi obyčejné suroviny, které víceméně kdykoliv najdete doma, rozhodně patří také jedlá soda. Ta je navíc velmi účinná při boji s plevelem. Jednoduše stačí vzít trochu jedlé sody a posypat místo, na kterém nechcete, aby rostl plevel. Tato metoda je účinná především pro použití na zámkové dlažbě, v trhlinách na chodníku a podobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zalití horkou vodou

Pro tento způsob nepotřebujete vůbec nic kromě obyčejné vody. Tu přiveďte k varu a horkou ji vylijte na místo, kde chcete zlikvidovat plevel. Snažte se přitom dát pozor, aby se na daném místě nevyskytovalo větší množství hmyzu či jiných živočichů. Zároveň se samozřejmě snažte nezasáhnout pěstovanou rostlinu, aby nebyla také popálená.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články