Jak minimalizovat nálož alergenů v bytě, domě a chalupě. Dětem i dospělým mohou pořádně zavařit

                   

Jaro se už nezadržitelně blíží a spolu s ním přichází i noční můra všech alergiků – pyly. Ty však nejsou jedinými alergeny v domácnosti, které nám mohou pořádně „zavařit“. Abyste se ve svém domě cítili maximálně bezpečně a pohodlně, eliminujte většinu z nich díky několika efektivním metodám. Pomůže vám výběr vhodné zeleně, ale i užitečné životní návyky, které musíte uplatnit ihned po příchodu domů.

Eliminujte prach v textiliích

Mnoho alergenů se drží v tzv. „lapačích prachu“. Ano, jde o všechny ty dekorativní závěsy, polštáře a další textilní prvky. Stačí na ně dosednout nebo o ně zavadit a prach se rozvíří po okolí. Pokud to tedy jen trochu jde, zbavte se jich jednou provždy. Spolu s nimi vás opustí i mnoho nebezpečných alergenů. Vsadit je možné i na moderní omyvatelné textilie, z nichž všechny nečistoty odstraníte jen za pomoci čisté vody a houbičky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepusťte alergeny dovnitř

Většinu věcí, které nedělají podrážděným sliznicím dobře, si přineseme domů my sami. A to na botách, kabátech nebo ve vlasech. Zásadní je tedy nevstupovat s takto znečištěnými věcmi do bytu. Co největší množství oblečení proto odložte už v předsíni a v případě potřeby si rovněž ihned po příchodu domů umyjte vlasy, případně se snažte venku nosit pokrývku hlavy (i kdyby jen dekorativní). Pomůže to.

Izolujte špinavé oblečení

Ne vždy je samozřejmě možné nechat všechny svršky v předsíni. Máme na mysli především špinavé oblečení například z procházek v přírodě. Prát každý kousek ihned po příchodu domů totiž není příliš ekologické. Místo toho si pořiďte pytle z antialergenních sítěk, které dokážou zachytit i drobné částice pylů, nebo jako nouzové řešení použijte ty na odpad. Alergeny se vám pak nebudou šířit po bytě.

Umyjte si obličej

O mytí vlasů jsme už mluvili. Ovšem ony nejsou jediným místem, kde se mohou alergeny zachytávat. Překvapivě mnoho jich skončí například i na řasách nebo na pokožce vašeho obličeje. Alespoň krátká sprcha s kompletní očistou těla by proto měla být po příchodu domů samozřejmostí. A stejnou péči věnujte i svým mazlíčkům, pokud s nimi pravidelně chodíte na procházky. Zároveň jim nedovolte, aby spali ve vaší posteli, tak by se přenos alergenů jen znásobil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte si správně podlahu

Některé typy podlahových krytin v sobě alergeny spíše zadržují, než aby vám dovolily je důkladně vyčistit třeba při luxování. Jde například o koberce s vysokým vlasem nebo staré dřevěné podlahy, v nichž s oblibou přežívají kupříkladu zárodky plísní. Dbejte tedy na jejich dobré ošetření nebo je rovnou nahraďte nízkými koberci nebo plovoucí podlahou či linoleem. Jednou za čtvrt roku si však i tyto povrchy zaslouží pro jistotu generální úklid.

Pořiďte si správný vysavač

Podlahy během pylové sezóny vysávejte alespoň jednou denně. Ovšem nikoli běžným vysavačem, ale tím, který v sobě obsahuje i HEPA filtr. Díky němu se totiž všechny alergeny zachytí v sáčku nebo v nádobě na odpad a nebudou se do prostředí dostávat zpět prostřednictvím vyfukovaného vzduchu. Musíte si však pečlivě hlídat jeho životnost a pravidelně ho čistit nebo případně měnit. Jedině tak bude zachytávat alergeny přesně tak, jak má.

Často čistěte všechny textilie

I když by lidé, kteří trpí alergií, měli textilie ve svých domovech co nejvíce eliminovat, leckdy to není možné. Například čalounění na sedačce se obvykle nevyhnete. Sedačka by se měla důkladně čistit každý týden. Ovšem pokud si chcete ušetřit práci, zakryjte ji dekorativními dekami a přehozy, které stačí o víkendu jednoduše vložit do pračky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokojové rostliny pro alergiky

Nebezpečí však může číhat i v podobě pěstované zeleně. Některé rostliny na svém povrchu různé alergeny kumulují, jiné naopak dokážou vzduch skvěle čistit od takových látek, jako je:

  • benzen,
  • amoniak,
  • toluen,
  • trichlorethylen,
  • formaldehyd
  • a xylen.

A o které druhy jde? Alergikům lze jednoznačně doporučit například kořenokvětku vyvýšenou (Aspidistra elatior), tchynin jazyk (např. Sansevieria cylindrica), lopatkovec (Spathiphyllum), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) nebo zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia). Těm, kterým nevadí silné vůně, pak lze doporučit i jasmín pravý (Jasminum officinale) nebo gardénii jasmínovitou (Gardenia jasminoides).

Místo oken použijte klimatizaci

Žádný z těchto postupů vám však nepomůže, pokud vždy po příchodu domů pečlivě vyvětráte. Ano, v domě je rozhodně třeba vyměnit starý vzduch, ovšem otevřené okno není zrovna dobrý nápad. Mnohem lepší službu vám v tomto směru udělá klimatizace. Tu lze navíc v zimě spojit i s vytápěním. Nejlépe uděláte, pokud její pořízení spojíte s novostavbou, ovšem lze ji instalovat i do staršího bydlení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vsaďte na čističku vzduchu

Pokud chcete celý proces zefektivnit ještě o něco více, pořiďte si domů navíc i čističku vzduchu. Ty nejlepší modely zvládnou i dvě, nebo dokonce tři místnosti najednou. Jedinou podmínkou jejich maximálně efektivního provozu je pravidelné čistění nebo rovnou výměna filtrů. Ten pocit čistého vzduchu však rozhodně stojí za to.

Jak řešíte problémy se sezónními alergiemi vy?

Trpíte alergií i navzdory pečlivému úklidu? Pak vyzkoušejte ještě tyto tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články